Apparel Storage and Accessories
- (38)
- (1)
- (1)
- (71)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (10)
- (4)
- (13)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (4)
- (3)
- (4)
- (16)
- (9)
- (25)
- (1)
- (30)
- (13)
- (15)
- (6)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Poltex PPE Station with Goggle Bin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This PPE Isolation Station holds disposable gowns, ear loop masks, gloves, and safety eyewear. Sliding lid on top and front sliding doors help to keep dust out over time. Mounts to wall with keyhole slots. Wall mount (screws/anchors included).
S-Curve™ BD-800 Bouffant Dispenser with Lid
Useful for dispensing bulk supplies such as bouffants and beard covers
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 30.5 cm |
| Depth (English) | 8 in. |
| Width (English) | 12 in. |
| For Use With (Equipment) | Bulk supplies such bouffants and beard covers |
| Product Type | Bouffant Cap Dispenser |
| Depth (Metric) | 20.3 cm |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | Clear |
| Product Style | Hinged Lid with Closed Front |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Height (English) | 12 in. |
Poltex 3 Pocket Multi-Dispenser with Lid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This 3 Pocket Multi-Dispenser with Lid holds and dispenses multiple types of PPE.
| No. of Compartments | 3 |
|---|
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
|---|---|
| Depth (English) | 6 in. |
| Product Type | Bouffant Cap Dispenser |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 15.24 x 30.4 x 30.4 cm (6 x 12 x 12 in.) |
| Color | Clear |
| Product Style | Hinged Lid with Front Opening |
| For Use With (Application) | For dispensing of cleanroom caps |
| Edges | Flame Treated |
Poltex Visual Management Bouffant Cap Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Visually manage and dispense PPE.
| Height (Metric) | 520 mm |
|---|---|
| Product Type | PPE Dispenser |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Bouffant caps |
| Width (Metric) | 298 mm |
Poltex Tissue Box Holder-2.2D
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses one box of tissues
| For Use With (Equipment) | Tissue boxes |
|---|---|
| Product Type | Tissue Box Holder |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Healthcare |
Poltex Tissue Box Holder-4.5D
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses one large box of tissues, or two small boxes.
| For Use With (Equipment) | Tissue boxes |
|---|---|
| Product Type | Tissue Box Holder |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Healthcare |
Poltex Bulk PPE Dispenser - Bump, Wall Mount
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses bulk PPE with top fill and lower front dispensing. Wall mount design with durable and cleanable PETG construction.
Poltex Mini Autobin - 3 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gravity close bin with 3 compartments and a closing door to help prevent dust accumulation. Holds and dispenses bulk PPE, tubes, and supplies with Wall, Tape, or Magnet Mount options.
| Dimensions (L x W x H) | 5.5 x 12.3 x 6.2 in. |
|---|
Poltex Gown Room System Drawer Unit - 5 in. Tall, 4 x 2 Drawers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gown room system 8 drawer unit with removable divider for flexible storage. Holds gloves, gowns, or bulk PPE and connects with other components using a screw and nut mechanism.
Poltex Bulk PPE Dispenser with 4 Positions
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses bulk PPE from 4 separate compartments.