Sorbents and Adsorbents
- (1)
- (13)
- (1)
- (20)
- (22)
- (2)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (27)
- (1)
- (15)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (8)
- (12)
- (3)
- (3)
- (243)
- (25)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (12)
- (9)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (5)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
FyterTech Nonwovens Spilfyter™ Universal Pads and Rolls
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Universal sorbents for acids or bases, and nonaggressive spills, such as oil, coolants, solvents, and water
| Material | Polyethylene Fiber |
|---|---|
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910 |
| For Use With (Application) | Acids or bases, and non-aggressive spills, as oil, coolants, solvents and water |
FyterTech Nonwovens Spilfyter™ Oil-Only Pads and Rolls
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Eight layers of fine fiber polypropylene increase wicking while maintaining superior strength
| Type | Premium Sorbent Pad |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Absorbs any oil or hydrocarbon |
FyterTech Nonwovens Streefyter™ Premium Gray DW Universal Sorbent Pads and Rolls
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Premium sorbent for extended-use/high durability
| Weight Capacity | Heavyweight |
|---|---|
| Color | Gray |
| Type | Universal All Purpose Absorbent Pad |
|---|---|
| Width (English) | 15 in. |
| Length (Metric) | 48.2 cm |
| Color | Gray |
| Length (English) | 19 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 38.1 cm |
| Dimensions (L x W) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
Fisherbrand™ FSC High Visibility Safety Absorbent Pads
High-Visibility Absorbents combine effective absorbency and hazardous-materials messaging in one convenient solution.
New Pig Blue Absorbent Mat Roll
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heavyweight, 30 in. x 150 ft. (W x L), 1 roll per bag.
Therapak™ Aqui-Pad™ Benchtop Absorbent Mat
Designed for use on the laboratory benchtop to absorb spills or drops of aqueous liquid during routine lab work.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polyester, Polypropylene |
| For Use With (Application) | For use in oil only sorbent applications |
New Pig High-Visibility Yellow Mats and Rolls
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hard-to-miss hi-viz yellow mat that draws attention to spill cleanups.
New Pig Blue Absorbent Mat Pad
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heavyweight, 15 in. x 19 in. (W x L), 100 pads per box.
RD Plastics Absorbent Pad
Impregnated with super-absorbent polymers, it is for use with specimen transport bags
New Pig Elephant Absorbent Mats and Rolls
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Zigzag-stitched elephant mat delivers absorbency plus walk-on durability
| Type | Elephant Absorbent Mat Roll |
|---|---|
| Width (English) | 33 in. |
| Weight Capacity | Heavyweight |
| Color | Gray |
| Material | Polyester, Polypropylene |
| For Use With (Application) | Absorbs oils, coolants, solvents and water |
| Width (Metric) | 83.82 cm |
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Rolls
Designed for high wear resistance and ideal for foot traffic and walkways
| Type | Universal All Purpose Absorbent Roll |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Color | Gray |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 96.2 cm |
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Roll
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
New Pig Leak and Drip Pad System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keep oily leaks and drips off the floor with this refillable holder and absorbent mat pad system