Controlled Environments Tapes
- (9)
- (2)
- (6)
- (8)
- (5)
- (26)
- (12)
- (7)
- (7)
- (8)
- (8)
- (1)
- (12)
- (4)
- (16)
- (1)
- (16)
- (57)
- (18)
- (186)
- (16)
- (1)
- (17)
- (9)
- (2)
- (6)
- (2)
- (31)
- (13)
- (1)
- (7)
- (2)
- (31)
- (96)
- (85)
- (21)
- (69)
- (2)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (138)
- (1)
- (2)
- (12)
Filtered Search Results
UltraTape™ 1510 Double-Sided Polyester Permanent Adhesion
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Width (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Polyester |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
| Sterility | Non-sterile |
|---|
Fisherbrand™ Cleanroom Polyethylene Tape, 25.4 mm (1 in.)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This pressure-sensitive, polyethylene cleanroom tape, with low particulate and bio-burden counts, is ideal for sealing, color coding and marking in clean environments.
| Format | Roll |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Polyethylene |
| Coating | Polyethylene |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | For Batching, Color Coding, Cleanroom and Food Processing Support Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic |
Micronova™ Cleanroom Vinyl Tape, 12.7 mm (0.5 in.)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This vinyl cleanroom tape with rubber, clean-peel adhesive is extremely conformable, making it ideal for color coding, marking and sealing curved and irregular surfaces.
| Format | Roll |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl,Synthetic Rubber |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | Sealing, Color Coding, Labeling, Batching |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Polyethylene Tape, 19 mm (0.75 in.)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This pressure-sensitive, polyethylene cleanroom tape, with low particulate and bio-burden counts, is ideal for sealing, color coding and marking in clean environments.
| Format | Roll |
|---|---|
| Width (English) | 0.75 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Polyethylene |
| Coating | Polyethylene |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | For Batching, Color Coding, Cleanroom and Food Processing Support Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic |
Texwipe™ KOGO™ TPA Cleanroom Adhesive Tapes
Cleanroom tape solution for sealing and packaging material in critical environments
| Diameter (English) | 3 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Diameter (Metric) | 7.62 cm |
| Thickness (English) | 5.5 mil |
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | -40 to 190°F |
| Latex Free | Yes |
| Material | LDPE |
| Certifications/Compliance | ISO 3 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +88°C |
| For Use With (Application) | Cleanroom packaging, color coding, labeling and waferbox sealing |
| Adhesive Type | Acrylic |
UltraTape™ UltraClean Polyethylene Medium Adhesion Tape
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Micronova™ Cleanroom Vinyl Tape, 38 mm (1.5 in.)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This vinyl cleanroom tape with rubber, clean-peel adhesive is extremely conformable, making it ideal for color coding, marking and sealing curved and irregular surfaces.
| Format | Roll |
|---|---|
| Width (English) | 1.5 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl,Synthetic Rubber |
| Coating | Vinyl |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ 3/8 in. Dot Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ Radioactive Indicator Dots
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Radiation Indicator dots adhere to laboratory glassware and equipment to identify caution.
Fisherbrand™ Cryogenic Dots in Laser Sheets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses of cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications. Come in an easy to use dispenser box with 20 sheets per pack.
| Format | Sheet |
|---|---|
| For Use With (Application) | 0.5 to 1.5mL tubes |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ CR100 PC™ Cleanroom Tape—Yellow
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ensures clean peel from wafer cartridges and most cleanroom work surfaces. CR100PC™ Cleanroom Tape— Yellow is extremely conformable, making it ideal for taping and sealing curved and irregular surfaces. Matte finish can be written on with a cleanroom pen.
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 36 yd. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl,Synthetic Rubber |
| Coating | Vinyl |
| Certifications/Compliance | PPP-T-66E, CID A-A 1689A |
| For Use With (Application) | Sealing, color coding, labeling, batching |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Repositionable Rubber |
Micronova™ Cleanroom Vinyl Tape, 19 mm (0.75 in.)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This vinyl cleanroom tape with rubber, clean-peel adhesive is extremely conformable, making it ideal for color coding, marking and sealing curved and irregular surfaces.
| Width (English) | 0.75 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl,Synthetic Rubber |
| For Use With (Application) | Sealing, Color Coding, Labeling, Batching |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Rubber |