Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (16)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (18)
- (1)
- (13)
- (1)
- (164)
- (202)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (19)
- (16)
- (6)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (38)
- (64)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (31)
- (56)
- (26)
- (1)
- (1)
- (52)
- (22)
- (7)
- (5)
- (65)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (59)
- (58)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (18)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (9)
- (2)
- (26)
- (1)
- (8)
- (92)
- (4)
- (9)
- (1)
- (48)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (42)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (12)
- (16)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (180)
- (1)
- (1)
- (166)
- (1)
- (273)
- (58)
Filtered Search Results
Greiner Bio-One Ceaprene Stopper for Drosophila Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gas-permeable. Greiner Bio-One Ceaprene Stopper for Drosophila Containers are made of water-repellent material.
| Product Type | Ceaprene Stopper |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Ceaprene |
| Sterility | Non-sterile |
Azure Biosystems Ultra Clear Flat 8-Cap Strip
Optical wide area 8-cap strip. Indented cap prevents 'finger touch' signal interference.
ITL BioMedical SampLok™ Adapter Cap 3
Small and mighty. For blood culture sample collection; compact, simple and efficient.
Globe Scientific Pierceable Plug Stopper
Designed to provide a secure seal while allowing syringe access without removing the cap, ideal for clinical, diagnostic, and lab testing environments
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Pierceable Stopper |
| Material | TPE |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Globe Scientific Translucent Snap Caps
These colorful snap - on closures are an effective way to recap blood drawing tubes, glass test tubes and plastic culture tubes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For Vacuum and Test Tubes |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Globe Scientific Translucent Snap Caps for 13 mm Tubes
These colorful snap-on closures are an effective way to recap blood drawing tubes, glass test tubes, and plastic culture tubes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 13 mm Glass Culture Tubes |
| Closure Size | 13 mm |
| Material | LDPE |
| No. per Pack | 1000 Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Plug Stopper Cap |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| No. per Pack | 1000 |
Globe Scientific Caps For Self Standing Transport Tubes
Screw caps designed for the safe storage and transport of biological materials for 6101 or 6102 series transport tubes
| For Use With (Equipment) | 6101-Tube and 6102-Tube |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bal Supply Morton™ Stainless-Steel Culture Tube Closures
Ideal for use with standard glass culture tubes
| For Use With (Equipment) | Standard glass culture tubes for microbiology and related applications |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
Globe Scientific CT-Caps for CapTrack™
Globe Scientific™ CT-Caps for CapTrack™ are available in a variety colors.
| For Use With (Equipment) | CapTrack™ |
|---|---|
| Closure Size | 13 mm |
| Quantity | 1000 Caps |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| For Use With (Equipment) | 12 x 75 mm Tubes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Equipment) | 12 mm Tubes |
|---|---|
| Product Type | Plug Stopper Cap |
| Material | Polyethylene |
| Size (Metric) | 12 mm |
| Size (English) | 0.47 in. |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
Globe Scientific Plug Stoppers for 15 mL Centrifuge Tubes
Globe Scientific Inc. Plug Stoppers for 15 mL Centrifuge Tubes are suitable for 17 mm diameter openings