Rockers and Rotators
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (9)
- (7)
- (3)
- (1)
- (5)
- (19)
- (4)
- (15)
- (6)
- (3)
- (40)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (7)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Open-Air Rocking Shakers
Ideal for cell culture work and suitable to be used in a variety of environmental conditions.
Fisherbrand™ Microplate Shakers with 4-Place Platform
For life science, immunoassay. shaking ELISA plates, staining cells for flow cytometry,shaking plates in cold room, food and beverage, histamine in cheese, vitamins in milk testing applications
| Load Bearing Capacity (Metric) | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 415 x 293 x 143mm |
| Speed Control Accuracy | Speed Accuracy: ±1 rpm |
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Orbit | 2.5 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Material | Aluminum Platform |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Speed Range | 150 to 1000 rpm |
| Dimensions (LxW) Platform | 320 x 260 mm |
| Display | LED |
Corning™ LSE™ Platform Rocker
Corning LSE Platform Rockers are ideal for Western Blotting, Gel staining and general mixing applications. Comes in single and double (30 x 30 cm) platform models to provide extra capacity.
| Product Type | Platform Rocker |
|---|
Thermo Scientific™ Tube Revolver Rotator
Increase your lab's efficiency with our variable speed tube rotator with a small footprint, flexible design, and simple display that help increase flexiblity and effectiveness.
| Shipping Weight (Metric) | 1.2 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 195 mm |
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
| Width (English) | 8.9 in. |
| Length (Metric) | 154 mm |
| Length (English) | 6 in. |
| Wattage | 6 W |
| Width (Metric) | 225 mm |
| Includes | Two 10/15mL paddles (88881005) Two 5mL/7mL paddles (88881006) Two 1.5mL/2mL paddles (88881007) One 50mL paddle (88881009) Paddles can also be purchased as accessories in quantities listed above |
| Product Type | Rotator |
| Voltage | 100/240 V |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Model | Tube Revolver, Rotator |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE |
| Shipping Weight (English) | 2.65 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 60°C |
| Speed Range | 10 to 40 rpm |
| Holds | Combination of 4 paddles of: 7 x 10 to 15 mL tubes 7 x 5 to 7 mL tubes 15 x 1.5 to 2 mL tubes 21 x 0.5 to 0.8 mL tubes One paddle of 6 x 50 mL tubes |
| Height (English) | 7.7 in. |
Fisherbrand™ Open Air Rockers
Ideal for cell culture work and are designed to be used in a variety of environmental conditions
Fisherbrand™ Multi-Platform Shaker
Provides a smooth, quiet horizontal orbital motion for mixing in bottles, flasks and beakers
| Includes | Aluminum Platform |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 9.9 lb. |
| No. of Positions | 6 |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 4.5 kg |
| Speed Control Accuracy | Speed Accuracy: ±1 rpm |
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Orbit | 10 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Speed Range | 50 to 450 rpm |
| Dimensions (LxW) Platform | 310 x 284 mm |
| Holds | 250mL Flask |
| Display | LED |
| Shipping Weight (Metric) | 13.5 kg |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 9.92 lb. |
| Platform Style | Tray |
| Electrical Requirements | 100/240 V |
| Controller Type | LED |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 390 x 292 x 206 mm (15.4 x 11.5 x 8.1 in.) |
| Rocking Angle | 1 to 15° |
| Material | Stainless Steel Platform |
| Humidity Range | 20 to 85% |
| Dimensions (LxW) Platform | 322 x 282 mm (12.7 x 11.1 in.) |
| Temperature Control | Digital |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 4.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 487 x 387 x 354 mm (19.2 x 15.2 x 13.9 in.) |
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm (≤ 50 rpm), ±2 rpm (>50 rpm) |
| Timer Range | 1 sec. to 9999 min., Continuous |
| Product Type | Digital Rocker |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Model | Digital Rocker |
| Amperage | 0.1 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE, RoHS |
| Shipping Weight (English) | 29.8 lb. |
| Speed Range | 1 to 70 rpm |
| Display | LED |
Corning™ LSE™ Digital Microplate Shaker
Features digital control of shaking speed and run time
Thermo Scientific™ Thermal Mixers and Blocks
Get flexibility with this vertical mixer with variable speed and temperature control for a variety of applications.
Thermo Scientific™ Digital Rockers - PROMO
Accurate and efficient sample mixing. Digital display with big platform, accurate speed control and quick angle adjustment for easy sample agitation
OHAUS™ Rocking Shaker
OHAUS™ Rocking Shakers are designed for use in a variety of lab applications, and environmental conditions
| Shipping Weight (Metric) | 16.4 kg |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 9.92 lb. |
| Orbit | 10 mm |
| Controller Type | LED |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 383 x 284 x 130 mm (15.1 x 11.2 x 5.1 in.) |
| Humidity Range | 20 to 85% |
| Dimensions (LxW) Platform | 310 x 284 mm (12.2 x 11.2 in.) |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 4.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 487 x 387 x 264 mm (19.2 x 15.2 x 10.4 in.) |
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm (≤100 rpm), ±1% (101 to 500 rpm) |
| Timer Range | 1 min. to 99:59 hr., Continuous |
| Product Type | Digital Mini Rotator |
| Model | Digital Mini Rotator |
| Amperage | 40 VA |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE, RoHS |
| Shipping Weight (English) | 36.2 lb. |
| Speed Range | 50 to 500 rpm |
| Display | LED |
Corning™ LSE™ Nutating Mixer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A small, personal-sized 3D mixer that is ideal for ambient and cold room experiments. Ideal for applications such as immunohistochemistry, mixing and resuspending small containers in blood or centrifuge tubes securely held to the mixer with a dimpled mat.
Thermo Scientific™ Digital Platform Rocker
Digital Platform Rocker provides gentle rocking motion for mixing samples. Designed for hybridization, blotting and staining or destaining gels.
| Shipping Weight (Metric) | 13.5 kg |
|---|---|
| Platform Style | Tray |
| Electrical Requirements | 100/240 V |
| Controller Type | Digital Control |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 390 x 292 x 206 mm (15.4 x 11.5 x 8.1 in.) |
| Alarms | Audible alarm |
| Rocking Angle | 1° to ±24° (48°) |
| Humidity Range | 20 to 85% |
| Accuracy | ±1° |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 8 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 322 x 282 x 19 mm (12.7 x 11.1 x 0.75 in.) |
| Speed Control Accuracy | ±1 ≤50 rpm, ±2>50 rpm |
| Timer Range | 1 sec. to 9999 min., Continuous |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Model | Digital Platform Rocker |
| Amperage | 0.1 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Shipping Weight (English) | 29.8 lb. |
| Speed Range | 1 to 70 rpm |
| Display | Digital |
Thermo Scientific™ Bottle/Tube Roller
Safely use this sleek, compact bottle/tube roller, capable of rolling multiple size tubes or bottles, in CO2 and/or humid environments.
| Diameter (English) Roller | 1.1 in. |
|---|---|
| Width (English) | 14.9 in. |
| Length (Metric) | 360 mm |
| No. of Rollers | 6 rollers standard, up to 11 can be added |
| Length (English) | 14.2 in. |
| Wattage | 10 W |
| Max. Bottle Diameter (English) | ≤ 4.72 in. |
| Humidity Range | ≤95% |
| Width (Metric) | 378 mm |
| Timer Range | 0 to 999 min., Continuous |
| Voltage | 100/240 V |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE |
| Shipping Weight (English) | 14.3 lb. |
| Diameter (Metric) Roller | 28 mm |
| Height (English) | 2.8 in. |
| Shipping Weight (Metric) | 6.5 kg |
| Height (Metric) | 72 mm |
| Load Bearing Capacity (English) | 14.3 lb. |
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
| Tolerance | ≤ 95% humidity and CO2 resistant |
| Max. Bottle Diameter (Metric) | ≤ 120 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 6.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 14.2 x 2.8 in. (360 x 72 mm) |
| Product Type | Rollers |
| Stackable | Two high with optional kit |
| Model | Bottle, Tube Roller |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 39.2°F to 140°F |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 60°C |
| Speed Range | 1 to 80 rpm |
| Display | LED Roller Speed Display |