Magnetic Stirrers
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
IKA™ RT 10 Magnetic Hot Plate Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
10-position digital magnetic hotplate stirrer for synchronous heating and stirring. Stainless Steel Digital Magnetic Stirrer provides noiseless and consistent stirring on all positions.
IKA™ RET Control-Visc Magnetic Hot Plate Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Newly designed, economic magnetic stirrer with heating.
Heidolph™ Hei-PLATE Mix Magnetic Stirrer Without Heating
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heidolph™ Hei-PLATE Mix Magnetic Stirrer is designed for gentle stirring in biology and microbiology applications without heating.
| Includes | Operating Instructions and Power Cord |
|---|---|
| Type | Magnetic Stirrer |
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
| Plug Type | US |
| Voltage | 115 V |
| Stirring Positions | 1 |
Supertek™ Hot Plate Magnetic Stirrer, 500 mL Max Capacity, 110V
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
The integrated circuit on this Hot Plate Magnetic Stirrer allows the user to precisely control the temperature and speed. Includes Teflon coated stirrer bar, support rods and clamps.
Thermo Scientific™ RT Touch Series Magnetic Stirrers
Stay in control with our low-profile, digital display stirrers, ideal for routine stirring applications where visible stir speed is required.
| Height (Metric) | 72 mm |
|---|---|
| Speed | 30 to 2000 rpm |
| Type | Stirrer |
| Electrical Requirements | 100 to 240V 50/60Hz |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Voltage | 100/240 V |
| Wattage | 6 w |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE |
| Height (English) | 2.82 in. |
| Display | Digital |
Thermo Scientific™ RT Basic Series Magnetic Stirrers
Experience the reliability of our plug-and-play magnetic stirrers, ideal for routine stirring applications.
| Height (Metric) | 65 mm |
|---|---|
| Speed | 150 to 2500 rpm |
| Type | Stirrer |
| Electrical Requirements | 100 to 240V 50/60Hz |
| Shape | Round |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Motor Type | Brushless DC |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE |
| Height (English) | 2.56 in. |
Supertek™ Advanced Hot Plate Magnetic Stirrer with Ceramic Plate, Max Capacity 5 L, 110V
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
This Advanced Hot Plate Magnetic Stirrer is designed to provide reliable performance, dependable safety and precise control. The high density glass ceramic top plate offers excellent chemical resistance against strong acids and bases.
IKA™ C-MAG MS 4 Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Magnetic stirrer with ceramic set-up plate for optimal chemical resistance.
IKA™ C-MAG MS 7 Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Magnetic stirrer with ceramic set-up plate for optimal chemical resistance.
IKA™ Midi MR 1 Digital Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Powerful magnetic stirrer without heating.
| Speed | 100 to 1800 rpm |
|---|---|
| Type | Digital Magnetic Stirrer |
| Shape | Round |
| Top Plate Material | Ceramic-coated Aluminum |
| Capacity | 20 L |
| Top Plate Diameter (Metric) | 13.5 cm |
| Stirring Positions | 1 |
| Display | Digital |
Thermo Scientific™ Cimarec i Poly 15 and Multipoint Stirrers
Conduct stirring applications with these stirrers, which are 100% maintenance- and wear-free, in a fully synchronized multipoint platform.
| Height (Metric) | 35 mm |
|---|---|
| Type | Stirrer |
| Dimensions (L x W x H) | 16.5 x 9.4 x 1.4 in. (420 x 240 x 35 mm) |
| Shape | Square |
| Top Plate Material | Stainless Steel |
| Width (English) | 9.4 in. |
| Length (Metric) | 420 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Length (English) | 16.5 in. |
| Certifications/Compliance | CE |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Height (English) | 1.4 in. |
| Display | Digital |
Electron Microscopy Sciences SUPER-NUOVA™ 6" Probe for Hot Plate, heating surface, RPM
Super-Nuova hot plate stirer remote probe, 6" (15.2cm), 316 stainless steel. Has a maximum temperature of 1100ºC.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Accessories for Cimarec+™ Stirrer Series
Get precise stirring control for your routine protocols.
| Display | LED |
|---|