Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (270)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (314)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (82)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (300)
- (2)
Filtered Search Results
Texwipe™ TechniScrub™ Nonwoven Dry Wiper
For wiping and cleaning surfaces, equipment and parts. The TechniScrub Nonwoven Dry Wipers can be used for spill control, applying and removing lubricants, adhesives and residues.
| Product Type | Dry Wipe |
|---|---|
| Color | White |
| Packaging Quantity | 100 Wipers/Bag |
| Material | Polyester Cellulose |
| For Use With (Application) | Cleaning/Wiping |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Basis Weight | 69 |
|---|---|
| Product Type | Pre-wetted Wipe |
| Saturation Solution | 70% Isopropyl Alcohol |
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
| For Use With (Application) | Designed for cleaning the exterior of production and laboratory equipment, ideal for cleaning environmental cleanroom surfaces during and following the production flow |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Type | Dry Cleanroom Wiper |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
| For Use With (Application) | For aseptic cleanrooms |
| Sterility | Sterile |
Valutek™ Spunlace Non-woven Polyester Pre-Wetted Wiper, Cold knife cut
Composed of a hydro entangled, nonwoven blend of 55% cellulose and 45% polyester with a blend of isopropyl alcohol and DI water.
| Material | Polyester |
|---|
Valutek™ Pre-Wetted Pressure Heated Polyester Wiper
Composed of 100% continuous-filament polyester fabric pre-wetted with a blend of isopropyl alcohol and DI water
| Packaging Quantity | 150 /Pail, 2 Pails/Cs. |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. |
Texwipe™ TexVantage™ Polyester Cleanroom Wipers
TexVantage™ polyester cleanroom wipers are contstructed from 100% polyester, creating a wiper detail ideal for spill control, cleaning and solution application.
| Product Type | Cleanroom Wiper |
|---|---|
| Material | Continuous-filament Polyester |
| For Use With (Application) | Spill control, cleaning and solution application |
Valutek™ Twill Pattern Long Staple Cotton Wiper, Cold Knife Cut
Constructed from 100% tightly woven long stable cotton. The fabric of this wiper is bias-cut and has a cross section of 120 x 60 threads per square inch. This wiper is clean and durable with high heat resistance.
| Construction | Knitted |
|---|---|
| Basis Weight | 121 |
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 22.9 cm |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
| For Use With (Application) | Cleanroom |
| Width (Metric) | 22.9 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. (22.86 x 22.86 cm) |
| Construction | Double-knit |
|---|---|
| Basis Weight | 158 |
| Color | White |
| Material | Continuous-filament Polyester |
| For Use With (Application) | Ideal for general wiping, spill control, cleaning and polishing Stainless Steel, protective covering for parts and product |
| Edges | Laundered cut |
Valutek™ Pre-Wetted Laser Sealed Polyester Wiper
Composed of 100% continuous-filament polyester fabric pre-wetted with a blend of isopropyl alcohol and DI water.
| Packaging Quantity | 150/Pail, 2 Pails/Cs. |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. |
Valutek™ Ultrasonic seal Standard Weight Polyester Wiper
Constructed from 100% continuous filament polyester in a double-knit, no-run, interlock pattern with an ultrasonic sealed edge. This is an ultraclean and highly absorbent wiper with extremely low levels of particulate and extractable counts.