Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
Berkshire™ MicroSeal™ VP Wiper
This polyester, cleanroom laundered wiper recommended for ISO Class 3 or above environments. This combination of properties provides the highest level of cleanliness and chemical compatibility.
Berkshire Polx™ Autoclaveable Clean Wipes
Soft and pliable wiper that is ideal for all types of sensitive surfaces and an excellent choice for wrapping delicate parts for protection. Recommended for ISO Class 5 and above environments.
Berkshire™ Gamma Wipe™ 67 Wipers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
For use in ISO Class 5 (Class 100) applications. Smooth, highly absorbent and durable with low extractable levels.
Berkshire™ Sterile SatPax™ 1200
Sterile SatPax™ 1200 is a pre-wetted cleanroom laundered 100% polyester knit wiper, gamma irradiated sterile to a 10-6 sterility assurance level.
Berkshire™ Choice™ Nonwoven 600
NW 600 is composed of a hydroentangled, nonwoven blend of 55% cellulose and 45% polyester. This combination provides a level of absorbency, abrasion resistance and chemical compatibility required for controlled environments.
| Product Type | Cleanroom Wiper |
|---|---|
| Saturation Solution | Key |
| Material | Polyester Cellulose |
| For Use With (Application) | ISO Class 5 to 8, Cleanroom Class 1 to 100, EU Grade B/C/D |
| Sterility | Non-sterile |
Berkshire™ DuoClean™ Wipes
DuoClean™ Wipes feature burstable dry-to-wet pouch and are activated at the point of use with three easy steps
| Construction | Knitted |
|---|---|
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | Surface Wipes |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Packaging Quantity | 15 Sheets/Pk., 12 Pk./Cs |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Cleanroom |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. |
Berkshire™ Sterile SatPax™ 1200 Wiper
1200 Wiper combines 1200 ultrasonically sealed edge, cleanroom laundered wipers composed of 100% continuous filament polyester knit fabric with a high saturation level of 70% IPA and 30% WFI water.
Berkshire™ MicroSeal SuperSorb™ Wipers
Sealed Edge Cleanroom Laundered 100% Polyester Knit wiper. ISO Class 3 to 5 (Cleanroom Class 1 to 100).
| Basis Weight | 267 |
|---|---|
| Material | Polyester Knit |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| Ply | 2-ply |
| For Use With (Application) | Chamber cleaning and cmP processing |
| Compatibility | IPA, Acetone and other solvents |
| Sterility | Non-sterile |
| Edges | Sealed |
Berkshire™ CapSure-LP Wipers
Bordered Sealed Edge Cleanroom Laundered Wiper. ISO Class 3 to 5 (Cleanroom Class 1 to 100).
| Basis Weight | 151 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For cleaning surface, chamber, cmP processing, medical devices |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polyester Knit |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| For Use With (Application) | For use in ISO Class 3 and higher cleanroom environments, applying and removing cleaning and disinfecting solutions |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Edges | Sealed |
| Basis Weight | 71.5 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For tray lining and other lab applications, cleaning scratch sensitive surfaces |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Cellulose, Polypropylene |
| Certifications/Compliance | EC regulation 1935 (2004) |
| For Use With (Application) | For ISO Class 5 (Class 100) applications, general spill pick up and cleaning surfaces, removal of etchants, acids, and other chemical spills |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Absorbancy | Super |
Berkshire Corporation™ SatPax™ MicroSeal™ VP
SatPax™ MicroSeal™ VP is an ultrasonically sealed edge cleanroom laundered wiper recommended for ISO Class 3 and above environments.
Berkshire ValuSeal™ IonX™ Wiper
ValuSeal™ IonX™ is a laser sealed edge cleanroom laundered wiper recommended for ISO Class 3 and above environments.
Berkshire™ SatPax™ 670-R Pre-wetted Wipers
Eliminate squirt bottles and uncontrolled saturation levels
Berkshire™ ValuSeal™ IonX™ Cleanroom Wipers - ISO Class 3-5
For applications requiring critically low levels of particle and fiber release
| Construction | Knitted |
|---|---|
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyester |
| Edges | Laser-cut sealed |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Basis Weight | 134g/m2 |
| For Use With (Equipment) |
|
| Product Type | Sealed Edge Cleanroom Wiper |
| Certifications/Compliance | ISO Class 3-5 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Compatibility | IPA, Acetone and other solvents |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. |