Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Terrific Broth
For cultivation of molecular genetic strains of E. coli
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Fluid Tetrathionate
Used as a selective enrichment medium for the isolation of Salmonella
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Proteose Peptone 2.5g/L, Pancreatic digest of Casein 2.5g/L, Oxgall 1g/L, Sodium Thiosulfate 30g/L, Calcium Carbonate 10g/L |
| Shelf Life | 730 Days |
| For Use With (Application) | Isolation of Salmonella |
| Media Type | Fluid Tetrathionate Medium |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Modified Letheen Broth (AOAC)
For determining antibiotic potency by the microbiological assay technique
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: EE Broth Mossel Enrichment
For selectively enriching and detecting Enterobacteriaceae, particularly from foods
BD Difco™ Yeast Mold Agar
Used for cultivating yeasts, molds and other aciduric microorganisms. BD™ Difco™ Yeast Mold Agar is prepared according to the formulae published by Wickerham. Supplied as a dehydrated powder for ease of use.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Membrane Fecal Coliform (mFC) Agar
For detection and enumeration of fecal coliforms by the membrane filter technique at elevated temperatures
| Content And Storage | Refrigerate |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Tryptose 10g/L, Proteose Peptone No. 3 5g/L, Yeast extract 3g/L, Lactose 12.5g/L, Bile Salts No. 3 1.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L, Aniline blue 0.1g/L |
| Shelf Life | 1460 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, CCAM, EPA, SMWW |
| For Use With (Application) | For Rosolic Acid in cultivating and enumerating fecal Coliforms by the membrane filter technique at elevated temperatures |
| Media Type | mFC Agar |
| Form | Powder |
|---|
Gibco™ Bacto™ CD Supreme Fermentation Production Medium (FPM)
Gibco Bacto CD Supreme Fermentation Production Medium (FPM) is a chemically defined medium for microbial fermentation. It is a dehydrated powder medium (DPM) designed specifically for fermentation applications to support high-cell-density cultures of Escherichia coli.
| Includes | No antibiotics |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Shelf Life | 18 months |
| For Use With (Application) | Microbial Fermentation |
| Strain Designations | Escherichia coli |
| Product Line | Gibco, Bacto |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: DNase Test Agar (Deoxyribonuclease Test)
Differentiates microorganisms based on DNase activity
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Marine Agar 2216
Isolation, cultivation and enumeration of heterotrophic marine bacteria. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Marine Agar 2216 is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Baird-Parker Agar Base
Use with EY Tellurite Enrichment for the detection and enumeration of coagulase positive staphylococci in foods and other materials
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 10g/L, Beef extract 5g/L, Yeast extract 1g/L, Glycine 12g/L, Sodium Pyruvate 10g/L, Lithium Chloride 5g/L, Agar 20g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | For coagulase positive Staphylococcus |
| Media Type | Baird-Parker Agar Base |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: MacConkey Sorbitol Agar
For isolation and differentiation of enteropathogenic E. coli serotypes
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Columbia Blood Agar Base
For enhanced beta-hemolytic reactions after overnight incubation and for cultivation of fastidious microorganisms
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 10g/L, Proteose Peptone No. 3 5g/L, Yeast extract 5g/L, Beef heart infusion from 500 g 3g/L, Corn Starch 1g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, EP, ISO |
| For Use With (Application) | For enhanced beta-hemolytic reactions after overnight incubation and for cultivation of fastidious microorganisms |
| Media Type | Columbia Blood Agar Base |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Cooked Meat Medium
For isolation of bacteroides vulgatus, Clostridium novyi, Clostridium perfringens, Clostridium sporogenes, Staphylococcus aureus. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Cooked Meat Medium is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: m Endo Broth MF™
For enumerating coliform organisms in water by membrane filtration
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | COMPF, SMD, SMWW |
| For Use With (Application) | Millipore™ filter, one step membrane filtration technique for the enumeration of Coliforms |
| Media Type | m Endo Broth MF-Millipore |