Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Tetraethylene Glycol Monooctyl Ether (C8E4), LC/MS grade
Tetraethylene Glycol Monooctyl Ether (C8E4) is a non-ionic surfactant that possesses unique properties making it suitable for solubilization of sensitive biomolecules without significant denaturation or disruption of their structure and function.
Cytiva LabMate™ PD-10 Buffer Reservoirs
Use for high-recovery desalting, buffer exchange and removal of low-molecular weight compounds packed with Sephadex™ G-25 Medium. Cytiva Life Sciences™ LabMate™ PD-10 Buffer Reservoirs provide fast, affordable performance.
Thermo Scientific™ Lauryldimethylamine-N-oxide (LDAO), LC/MS grade
Lauryldimethylamine-N-oxide (LDAO) is a zwitterionic surfactant that possesses unique properties for solubilization and stabilization of biomolecules, particularly membrane proteins.
| CAS | 1643-20-5 |
|---|---|
| Form | Powder |
| Product Type | Lauryldimethylamine-N-oxide |
| Molecular Weight (g/mol) | 229.4 |
| Color | White |
| Purity | ≥99% |
| For Use With (Application) | LC-MS |
| Molecular Formula | C14H31NO |
Cytiva His GraviTrap™ Columns
Use for purification of histidine-tagged proteins using gravity flow. His GraviTrap™ Columns enable fast and simple purification.
Cytiva Ni Sepharose™ excel
Ni Sepharose excel affinity media for capture and purification of histidine-tagged proteins secreted into eukaryotic cell culture supernatants by immobilized metal ion affinity chromatography (IMAC).
| Particle Size | 90μm |
|---|---|
| Buffer | 0.01M HCl and 0.01M NaOH (one week), 10mM EDTA, 5mM DTT, 1M NaOH, 5mM TCEP, 20mM beta-Mercapto ethanol and 6M Guanidine-HCl (24 Hours), 500mM Imidazole and 100mM EDTA (2 Hours), 30% 2-Propanol |
| Flow Rate | 150 to 600cm/hr. |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| pH Range | 2 to 12 |
| Product Type | Ni Sepharose excel chromato graphy media |
| dimMatrix | Ni-Sepharose |
| Support Type | 6% Highly Cross-linked Agarose |
Cytiva Ni Sepharose™ 6 Fast Flow
Combines the advantages of Ni2 for purification of histidine tagged proteins, with the well industrially established properties of the Sepharose Fast Flow platform. Cytiva Lifescience™ Ni Sepharose™ 6 Fast Flow is part of a range of IMAC chromatography media for capture and intermediate purification.
| Particle Size | 90μm |
|---|---|
| Buffer | 0.1M HCl, 0.1M NaOH, 8M Urea |
| Flow Rate | 600 cm/hr. |
| Height (Metric) | 250mm |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| pH Range | 3 to 12 |
| Product Type | Ni Sepharose 6 FF chromatography media |
| dimMatrix | Ni-Sepharose |
| Support Type | 6% Cross-linked Agarose |
| Max. Pressure | 1 bar |
| Height (English) | 9.84 in. |
Cytiva HisTrap™ FF Columns: 16 x 25mm
Use for optimized purification of histidine-tagged proteins directly from homogenized, unclarified cells by immobilized metal ion affinity chromatography (IMAC). Cytiva Life Sciences™ HisTrap™ FF Columns: 16 x 25mm is a ready-to-use column, prepacked with precharged Ni Sepharose™ 6 Fast Flow.
| Flow Rate | <20 mL/min. |
|---|---|
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | 4°C to 30°C, 20% Ethanol |
| Diameter (English) Inner | 0.6 in. |
| Description | HisTrap FF is a ready-to-use column, prepacked with precharged Ni Sepharose 6 Fast Flow for preparative purification of histidine-tagged recombinant proteins by immobilized metal ion affinity chromatography (IMAC). |
| Max. Operating Pressure | 5 bar (0.5 MPa, 70 psi) |
| pH Range | 3 to 12 |
| Diameter (Metric) Inner | 16 mm |
| Material | Polypropylene |
| Support Type | 6% Cross-linked Agarose |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A/G Coated Plate IP Kit
Perform immunoprecipitation assays without resins, beads, centrifugation or magnets using coated streptavidin or Protein A/G 96-well microplates.
Thermo Scientific™ Cardiomyocyte Isolation Enzyme 2 (with thermolysin) (20X) for Pierce™ Primary Cell Isolation Kits
Easily isolate and culture highly viable functional primary cardiomyocytes
Thermo Scientific™ Neuronal Culture Media Supplement (50X) for Pierce™ Primary Cell Isolation Kits
Easily isolate and culture highly viable functional primary neurons
Thermo Scientific™ Pierce™ Glycoprotein Isolation Kit, WGA
Purify glycoproteins from serum and cell lysates using affinity resins or kits with concanavilin A (ConA) or wheat germ agglutinin (WGA) lectins.
Thermo Scientific™ ActivX™ Azido-FP Serine Hydrolase Probe
ActivX™ probes have been designed to selectively label and enrich serine hydrolases through tagged fluorophosphonate to assess enzyme activity. ActivX Serine Hydrolase Probes covalently label serine hydrolase using fluorophosphonate conjugated with either desthiobiotin or azide.
Thermo Scientific™ MCF7 (+hIGF-1) Control Lysate (1 mg/mL)
Thermo Scientific™ MCF7 (+hIGF-1) Control Lysate is a stimulated cell lysate that has been validated for the expression levels and phosphorylation of key targets in the AKT signaling pathway.
Thermo Scientific™ ActivX™ TAMRA-FP Serine Hydrolase Probe
ActivX™ probes have been designed to selectively label and enrich serine hydrolases through binding of their respective active sites with tagged fluorophosphonate to enable assessment of enzyme activity.
Invitrogen™ MagniSort™ Human CD4 T cell Enrichment Kit
Designed for the magnetic separation of CD4 T cells by negative selection. It has been optimized for the isolation of human CD4 T cells from normal human peripheral blood mononuclear cells utilizing a biotinylated antibody cocktail and streptavidin-coated magnetic beads.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More