Antibody Panels and Kits
Combinations of antibody-related products that may include sets of antibodies in pairs and cocktails, control particles, buffers, and other kits and panels; for use in specific applications such as immunoassays and T-cell activation.
Quantity
- (2)
- (21)
- (1)
- (26)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (80)
- (2)
- (1)
- (9)
- (3)
- (7)
- (6)
- (2)
- (5)
- (3)
- (11)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
Applications
- (2)
- (78)
- (7)
- (2)
- (24)
- (38)
- (5)
- (51)
- (4)
- (11)
- (3)
- (67)
- (46)
- (43)
- (1)
- (9)
- (31)
- (1)
- (61)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (164)
Conjugate
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (7)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (7)
- (162)
Target Species
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (9)
- (11)
- (9)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (173)
- (2)
- (1)
- (6)
- (7)
- (6)
- (103)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (6)
- (9)
- (62)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (21)
- (9)
- (7)
- (8)
- (2)
- (1)
Host Species
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (88)
- (75)
- (10)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
31
–
45
of
1,318
results
MilliporeSigma™ Upstate™ HDAC1α, Mouse monoclonal, ChIP Validated Antibody and Primer Set
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | −20°C for one year from date of shipment |
|---|---|
| Host Species | Mouse |
| Applications | ChIP Assay,Western Blot |
| Form | Supernatant |
| Gene Accession No. | Q13547 |
| Isotype | IgG1 |
| Includes | This ChIPAb+ HDAC1 -ChIP Validated Antibody and Primer Set conveniently includes the antibody and the specific control PCR primers. |
| Antigen | HDAC1α |
| Regulatory Status | RUO |
| Gene Symbols | HD1, HDAC1, RPD3L1 |
| Gene ID (Entrez) | NP_032254 |
| Formulation | Anti-HDAC1 (mouse monoclonal IgG1, supernatant). One vial containing 40μL of culture supernatant with 0.05% sodium azide. Negative ChIP Control Supernatant. One vial containing 40μL of mouse IgG containing supernatant with 0.05% sodium azide. ChIP Primers p21. One vial containing 75μL of 5μM of each primer specific for a region of the human p21 (WAF1/CIP1/CDKN1A) promoter. P21 Forward: CCC ACA GCA GAG GAG AAA GAA; P21 Reverse: CTG GAA ATC TCT GCC CAG ACA |
| Immunogen | The HDAC1 antibody is made against a peptide corresponding to amino acids 467-482 of mouse HDAC1. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Test Specificity | HDAC1 |
MilliporeSigma™ Upstate™ CTCFα, Mouse monoclonal, ChIP Validated Antibody and Primer Set
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | -20°C for one year from date of shipment; Upon first thaw and prior to removing the cap centrifuge the vial and gently mix the solution; Aliquot into microcentrifuge tubes and store at −20°C; Avoid repeated freeze/thaw cycles |
|---|---|
| Host Species | Mouse |
| Applications | Multiplex,Dot Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Immunoassay,Western Blot |
| Form | Purified |
| Gene Accession No. | P49711 |
| Isotype | IgG1 κ |
| Includes | The ChIPAb+ CTCF set includes the CTCF antibody, a negative control antibody (normal mouse IgG) and qPCR primers which amplify a 165bp region of human H19 internal control region. |
| Antigen | CTCFα |
| Regulatory Status | RUO |
| Gene Symbols | CTCF |
| Purification Method | Protein G purified |
| Gene ID (Entrez) | NP_006556.1 |
| Formulation | Anti-CTCF, (mouse monoclonal IgG1κ. One vial containing 50μg of protein G purified mouse monoclonal IgG1κ in buffer containing 0.1M Tris-Glycine (pH 7.4, 150mM NaCl) with 0.05% sodium azide, before the addition of glycerol to 30%. Normal Mouse IgG. Two vials containing 25μg purified IgG in 25μL storage buffer containing 0.1% sodium azide. ChIP Primers, Human H19 ICR. One vial containing 75μL of 5μM of each primer specific for human H19 internal control region. FOR: CCC ATC TTG CT GACC TCAC; REV: AGA CCT GGG ACG TTT CTG TG |
| Immunogen | His-tagged recombinant protein corresponding to human CTCF. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Test Specificity | Recognizes CTCF, Mr ∽130kDa. |
BD Human Th17/Treg Phenotyping Kit
Simultaneously view TH17 and regulatory T cells in human model systems
| Content And Storage | -20°C for one year from date of shipment; Upon first thaw and prior to removing the cap centrifuge the vial and gently mix the solution; Aliquot into microcentrifuge tubes and store at −20°C; Avoid repeated freeze/thaw cycles |
|---|---|
| Host Species | Mouse |
| Applications | ChIP Assay,Western Blot |
| Form | Ascites |
| Gene Accession No. | P20226 |
| Isotype | IgG1 |
| Includes | The ChIPAb+ TATA Binding Protein (TBP) set includes the TATA Binding Protein (TBP) antibody, a negative control mouse ascites and qPCR primers which amplify a 166bp region of human GAPDH promoter. |
| Antigen | TATA Binding Protein (TBP)α |
| Regulatory Status | RUO |
| Gene Symbols | TBP, MGC126055, SCA17, GTF2D1, TFIID, TF2D, MGC117320, GTF2D, MGC126054 |
| Purification Method | Unpurified |
| Gene ID (Entrez) | NP_003185 |
| Formulation | Anti-TATA Binding Protein (TBP) (mouse monoclonal). One vial containing 50μL ascites containing 0.05% sodium azide. Negative Ascites (mouse). One vial containing 50μL of mouse ascites with 0.05% sodium azide. ChIP Primers, GAPDH promoter. One vial containing 75μL of 5μM each primer specific for human GAPDH. FOR: TAC TAG CGG TTT TAC GGG CG; REV: TCG AAC AGG AGG AGC AGA GAG CGA |
| Immunogen | Full length recombinant human TBP. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Test Specificity | Recognizes TATA Binding Protein (TBP). |
| Content And Storage | −20°C for one year |
|---|---|
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ChIP Assay,Western Blot |
| Form | Purified |
| Gene Accession No. | Q16695 |
| Includes | Trimethyl-Histone H3 (Lys27) ChIP validated Antibody and Primer set including the ChIP-grade antibody and the specific control PCR primers used for chromatin immunoprecipitation of H3K27Me3. |
| Antigen | Trimethyl-Histone H3 (Lys27) |
| Regulatory Status | RUO |
| Gene Symbols | H3F3A, MGC87783, H3.3A, MGC87782, H3F3, H3.3B, H3F3B |
| Gene ID (Entrez) | NP_003484 |
| Formulation | Anti-trimethyl-Histone H3 (Lys27) (rabbit polyclonal IgG). One vial containing 100μg protein A purified IgG in 100μL buffer containing 0.1 M Tris-Glycine, pH 7.4, 0.15M NaCl with 0.05% sodium azide. Normal Rabbit IgG. One vial containing 125μg purified Rabbit IgG in 125μL storage buffer containing 0.1% sodium azide. ChIP Primers human alpha-Satellite. One vial containing 75μL of 5μM of each control primer specific for human alpha-Satellite. FOR: CTG CAC TAC CTG AAG AGG AC; REV: GAT GGT TCA ACA CTC TTA CA |
| Immunogen | KLH-conjugated,synthetic 2X-branched peptide containing the sequence ...AR(me3K)SAP... in which me3K corresponds to trimethyl-lysine at residue 27 of human Histone H3. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Test Specificity | trimethyl-Histone H3 (Lys27) |
Anti-Human Foxp3 Staining Set APC, eBioscience™
Antibody Staining Kit
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Influenza A H7N7 Hemagglutinin Rabbit anti-Virus, HRP, Antibody Pair, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Antibody pair for Solid phase sandwich ELISA
| Antigen | Influenza A H7N7 Hemagglutinin |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Storage of components varies. See protocol for specific instructions. |
| Target Species | Virus |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA |
| Product Type | Antibody Pairs |
Zika Virus (SPH2015) Envelope anti-Virus, HRP, Antibody Pair, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Antibody pair for Solid phase sandwich ELISA
| Antigen | Zika Virus (SPH2015) Envelope |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Storage of components varies. See protocol for specific instructions. |
| Gene Alias | Zika Envelope |
| Target Species | Virus |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA |
| Product Type | Antibody Pairs |
| Classification | Monoclonal |
Novus Biologicals™ Human ESC Marker Antibody Pack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Research applications
Novus Biologicals™ Avian Influenza A Hemagglutinin Antibody Pack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Research applications
BD Mouse Naive/Memory T Cell Panel
Contains fluorescent antibodies specific for CD44, CD62L, CD4 and CD3 cell surface antigens
BD Human Th1/Th2/Th17 Phenotyping Kit
Simultaneously view Th1, Th2 and Th17 cells in mouse model systems