Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (5)
- (62)
- (4)
- (6)
- (164)
- (170)
- (4)
- (4)
- (72)
- (41)
- (263)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (136)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (100)
- (1)
- (360)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (85)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (148)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (47)
- (52)
- (45)
- (38)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (16)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (287)
- (89)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Open-Top Screw Caps
Thermo Scientific™ Open-Top Screw Caps provide an inert, airtight seal and direct puncture-access to sample with a syringe needle.
| Product Type | Open Top Screw Cap |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Open Top Screw Caps
Closure type screw cap with cut-out top to prevent contamination
| Color | Black |
|---|---|
| Septum | Without septum |
| Material | Phenolic |
| No. per Pack | 200 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Black Plastic Caps with White Rubber Liner
Autoclavable caps designed to ensure the ultimate in product safety
| Material (Liner) | Rubber |
|---|---|
| Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Color (Seal) | White |
Crimp seals with Viton™ Septa
Crimp seals to use with Carlo Erba HS 500 & 700, Leap HS 500, and CTC Combi-PAL autosamplers.
| Color | Black,Silver |
|---|
Thermo Scientific™ SureSTART™ Gold Steel/Magnetic 20 mm Crimp Caps for PFAS Analysis, Level 3
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps with crimp vials that have a 20 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.
Inter-Seal™ Bonded Caps, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Eliminate expensive and time consuming hand assembly while preventing liner fallout.
| Thickness (Metric) | 3.2 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 or 40 mL Vial |
| Closure Size | 24-400 |
| Color | White |
| Septum | Bonded |
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ Unlined Flip Cap Aluminum Seals White
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For mouth O.D. of 20mm
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with White PTFE/Silicone Septa Silver Aluminum Seal
Crimp seals with silver aluminum seal
| Description | Open center |
|---|---|
| Color | White,Silver |
| Diameter (Metric) Inner | 20 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Closures for Snap Ring Vials with Snap Cap
Closure type clear polyethylene snap cap
| Description | Snap cap |
|---|---|
| Color | Red,Clear |
| No. per Pack | 100 |
| For Use With (Application) | 11 mm Snap Ring |
DWK Life Sciences Wheaton™ Preassembled Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conveniently preassembled with septa
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Assembled Caps and Septa for 8-425 Standard-Opening Vials
Thermo Scientific™ National Assembled Caps and Septa for 8-425 Standard-Opening Vials are available in a variety of colors and septum materials.
| For Use With (Equipment) | 8-425 Standard Opening Vials |
|---|---|
| Closure Size | 8-425 |
Thermo Scientific™ 10mm Autosampler Vial Screw Thread Caps
10mm Wide Opening Screw Caps and Septa feature a 10-425 thread finish and are available in an assortment of styles to match your application needs.
| For Use With (Equipment) | 10-425 Screw Thread Vials |
|---|---|
| Closure Size | 10 mm |
Fisherbrand™ 10 mm Autosampler Vial Screw Thread Black Caps, Silicone Septa with 8.5 mm Hole
Fisherbrand™ 10 mm screw thread polypropylene caps are chemically inert and suitable for most chromatography applications.
Fisherbrand™ 8 mm Open Top Screw Thread Caps with Septa (8-425), 5.5 mm Hole
Fisherbrand™ 8 mm screw thread caps are chemically inert and suitable for most chromatography applications.
| Thickness (Metric) | 1.3 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 8 mm |
| Color | Black |
| Septum | Red PTFE/White Silicone |
| Diameter (Metric) Hole | 5.5 mm |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Hardness | 45 Shore A |
| Product Line | Fisherbrand |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ 13-425 Screw Thread Caps
Thermo Scientific caps and vials are available in a wide variety of sizes and configurations to fit the needs of many applications.
| Closure Size | 13-425 |
|---|