Chromatography Autosampler Vial Inserts
- (5)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (3)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (10)
- (1)
- (5)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (68)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (33)
- (3)
- (1)
- (17)
- (10)
- (4)
- (6)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ Polyspring Inserts (Level 1) for 2 mL HPLC and GC Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use SureSTART (Level 1) Polyspring Plastic Inserts when analyzing small sample sizes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 30 mm |
| Volume (Metric) Total | 0.325 mL |
| Volume (Metric) Usable | 0.25 mL |
| Color | Clear |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Micro Sampling |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Polyspring Insert |
| For Use With (Equipment) | 2 mL Vials |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Insert Type | Inserts with spring for HPLC and GC Vials |
| Volume (Metric) Residual | 2 μL |
| Graduations | 0.1 mL |
| Product Line | SureSTART Level 1 |
| Base Style | Conical with Polyspring |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Inserts (Level 3) for 2 mL HPLC and GC Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use SureSTART (Level 3) silanized Glass Inserts for small sample volumes with very polar analytes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 2 mL Vials |
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
| Color | Clear |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| For Use With (Application) | Micro Sampling |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
Fisherbrand™ 300 μL PolySpring Autosampler Vial Inserts
Fisherbrand™ PolySpring inserts are available in glass or polypropylene and are compatible with 9 mm HPLC and GC autosampler vials.
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ Glass Autosampler Vial Inserts
Fisherbrand™ glass autosampler vial inserts are available in precision point and flat bottom profiles and are compatible with 9 mm HPLC and GC autosampler vials.
DWK Life Sciences MicroLiter Limited Volume Inserts for 9mm and 11mm Autosampler Vials, Silanized
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
Thermo Scientific™ SureSTART™ GOLD-Grade Glass Inserts (Level 3) for 2 mL HPLC and GC Vials
Use SureSTART (Level 3) GOLD-Grade Glass Inserts for small sample volumes with analytes that strongly adsorb on glass or are pH sensitive
| Product Type | GOLD-Grade Glass Insert |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Insert for Shell Vial
Allow for maximum sample recovery and easier sample removal
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 1545 mm Vials
Allow for maximum sample recovery and easier sample removal.
| For Use With (Equipment) | 4 mL Screw Cap Vial, 15 x 45 mm |
|---|
Thermo Scientific™ National Microvolume Inserts clear vial 0.35ml
Thermo Scientific™ National Microvolume Inserts are available in pulled point or precision point design to suit various application needs.
MilliporeSigma™ Supelco™ Certified Glass Inserts for Shell Vials
Glass inserts for shell vials with a plastic bottom spring
| Height (Metric) | 40 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 5 mm |
| Description | Conical precision point |
| Product Type | Plastic Bottom Spring |
| Diameter (Metric) Outer | 8 mm |
| Material | Clear Glass Insert |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 2 mL Large Opening Vials
Insert fits 12 x 32 mm vials with large opening (6 mm)
MilliporeSigma™ Supelco™ Certified glass inserts Large Opening Vials
Micro volume vial inserts, when used in conjunction with autosampler vials, allow for maximum sample recovery and easier sample removal.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 1.5 mL Large Opening Vials
Allow the use of smaller sample volumes with standard autosampler vials.
| Volume (Metric) | 0.1 mL |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Limited Volume Vial Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Inserts are ideal for limited and micro volume applications. Options are available for both standard and wide opening 12x32 autosampler type vials.
| Quantity | 100 Pk. |
|---|---|
| For Use With (Application) | limited and micro volume applications |
MilliporeSigma™ Supelco™ Insert for 2 mL Standard Opening Vial
Allow the use of smaller sample volumes with standard autosampler vials
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |
| Base Style | Conical |