Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (53)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (270)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (41)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (144)
- (2)
- (7)
- (394)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (279)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (136)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 8 mm Glass Standard Opening Screw Thread Vials (8-425)
Fisherbrand™ 8 mm screw thread vials feature superior glass design and available with a write-on patch and graduations for convenient sample identification.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 8 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 8 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Polypropylene Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 9 mm autosampler polypropylene screw thread vials are identical, clean, and dependable, and are certified to ensure optimal performance and reproducible results.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ Autosampler Vials with Cone Shaped Bottom
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made from polypropylene
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI™ Vials with Crimp Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
One-piece 0.3mL clear or amber glass vials eliminate leakage and evaporation
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.1 dr. |
| Product Type | LVI Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM Type I, Class A |
DWK Life Sciences Wheaton™ Headspace Autosampler Vials: Screw Thread
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manufactured from clear Type I borosilicate glass
| Closure Size | 18 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 23 mm |
| No. per Case | 100 |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Base Style | Round |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Vial™ with Step
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available wth or without writing patch
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 10-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Both GC and HPLC applications |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Accuform Micro-Vial Graduated Aluminum Seal Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ACCUFORM™ micro-vials have a V-shaped interior to enable recovery of a minute residual sample by means of a syringe needle. Closures not included. Available in 2mL, 3mL and 5mL capacity.
| Material (Seal) | Aluminum |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 21 mm |
| Color | Clear |
| Quantity | 12 Cs. |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Enable recovery of a minute residual sample by means of a syringe needle |
DWK Life Sciences Kimble™ 2mL and 4mL Autosampler Vials without Closures:Screw Threads
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Constructed of borosilicate glass
| Quantity | 100 Pk. |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Chromatography applications |
DWK Life Sciences Wheaton™ 8mm x 40mm Polypropylene Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thermo Scientific™ SureSTART™ 1.7 mL High Recovery Glass Screw Top Microvials for <2 mL Samples, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ 1.7 mL High Recovery Glass Screw Top Microvials, Performance Level 3, to maximize injection volume when analysing sample sizes of less than 2 mL.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 1.7 mL |
| Product Type | High Recovery Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 1.7 mL |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Inner V-bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ Standard Opening Glass Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made with Type I Borosilicate glass
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.05 oz. |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Glass/Plastic Vials with 0.1mL Limited Volume Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Limited volume, glass/plastic vials
| Includes | 0.1mL glass insert |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.1 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Glass,Plastic |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9mm Autosampler Vials With Insert, Silanized
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter's 76 series 9mm Autosampler Vials with inserts have a modified neck finish to allow for a more consistent vial transfer and decrease in autosampler error. Available in standard 12x32 format in both clear and amber Type 1 borosilicate glass.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Quantity | 100 |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| Product Line | 76 Series |
DWK Life Sciences Kimble™ 2mL and 4mL Autosampler Vials without Closures: Crimp Openings
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Constructed of borosilicate glass
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2.0 mL |
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 100 |
| For Use With (Application) | Chromatography applications |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Titeseal™ 2mL Shell Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
12 x 35mm
| Color | White |
|---|---|
| Closure Type | Plug Style Needle |