Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (54)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (271)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (42)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (145)
- (2)
- (7)
- (395)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (281)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (138)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Headspace Vial with Beveled Top
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
MilliporeSigma™ Supelco™ EPA Vials Screw Top
Used during solid phase microextraction (SPME) of odors in drinking water for analysis by GC/MS.
| Height (Metric) | 82 mm |
|---|---|
| Description | Pre-cleaned and assembled |
| Diameter (Metric) Outer | 29 mm |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | White |
| Septum | PTFE/Silicone Septa |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Style | Hole cap |
| No. per Pack | 72 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Glass E-Z Vials, Crimp Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wheaton E-Z Vials have a 40% larger opening improves sample accessibility while reducing autosampler needle damage.
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Autosampler Shell Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in clear and amber borosilicate glass and natural polypropylene. Vials and snap plug caps can be purchased separately. The polyethylene snap plug caps feature a starburst slit top for easier needle penetration.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 12 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Closure Type | Plug |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ 15mm x 45mm Glass Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manufactured from Type I Borosilicate glass.
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.14 oz. |
| Closure Size | 15 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Plug |
| Height (English) | 1.77 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ Amber Screw Top Vials with Marking Spot
Amber vials protect sensitive samples from exposure to UV light. Closures are not included.
| Product Type | Screw Thread Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Type | Not Included |
MilliporeSigma™ Supelco™ Headspace Vial Flat Top
Autoclavable, easy to maintain. A vial is used to store or as a closure type.
| Diameter (Metric) Outer | 22.5 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 12.5 mm |
| Material | Clear Glass |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 1.7 mL Glass High Recovery Screw Top Microvials for <2 mL Samples, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 1.7 mL High Recovery Glass Screw Top Microvials for high-throughput applications to maximize injection volume when analysing sample sizes less than 2 mL.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 1.7 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.3 mL |
| Volume (Metric) | 1.7 mL |
| Material | Clear Glass |
| Product Type | High Recovery Screw Thread Microvial |
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 4 μL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | High Recovery, V-bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Headspace Vial with Beveled Top for use with Perkin Elmer Autosamplers
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
MilliporeSigma™ Supelco™ Graduated Screw Top Vials, PTFE/Silicone Septum
Pre-assembled, clear glass vials are supplied with a PTFE/Silicone septum
| Description | Pre-assembled |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Clear |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Interlocked™ Vial with Fused Glass Insert, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 300 muL flange top glass insert permanently fused into 12 x 32 mm glass vials.
| Volume (Metric) | 300 L |
|---|---|
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | Clear Glass |
WHEATON™ Polypropylene Vial With Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polypropylene vial made of chemical resistant polypropylene
DWK Life Sciences Kimble™ SCREW THREAD HEADSPACE VIAL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear glass vials with 18 mm screw thread finish are designed for consistent use in magnetized autosamplers.
DWK Life Sciences MicroLiter 16 mm Screw Thread Silanized Headspace Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 16 mm screw thread headspace vials are made from Type 1 borosilicate glass and work well on PerkinElmer™ Agilent™, CTC Analytics, Shimadzu™, Tekmar™, and other headspace autosamplers. They meet strict tolerances set by the manufacturer of the instrument
| For Use With (Equipment) | 16 mm Screw Thread Headspace Caps - MicroLiter |
|---|---|
| Closure Size | 16 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 22 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI™ Vials with Crimp Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
One-piece 0.3mL clear or amber glass vials eliminate leakage and evaporation
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.1 dr. |
| Product Type | LVI Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM Type I, Class A |