Media Bottles
- (4)
- (110)
- (120)
- (4)
- (25)
- (1)
- (110)
- (6)
- (48)
- (104)
- (7)
- (7)
- (11)
- (1)
- (4)
- (12)
- (37)
- (14)
- (3)
- (9)
- (30)
- (1)
- (64)
- (2)
- (48)
- (2)
- (10)
- (1)
- (10)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (9)
- (86)
- (1)
- (1)
- (17)
- (11)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (92)
- (23)
- (17)
- (3)
- (7)
- (34)
- (5)
- (2)
- (258)
- (6)
- (12)
- (15)
- (1)
- (11)
- (10)
- (2)
- (7)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (9)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (10)
- (25)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (12)
- (52)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (3)
- (12)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (37)
- (10)
- (6)
- (5)
- (7)
- (4)
- (1)
- (55)
- (208)
- (2)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Low Particulate Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nalgene PETG Low Particulate Media Bottles are certified clean to USP <788> standards, making them an ideal solution for biological and pharmaceutical manufacturing.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation. |
| Product Type | Clean Container |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, European Pharmacopeia for Abnormal Toxicity and USP 661 physicochemical tests compliant. Manufactured in an ISO 14644-1 Class 7 cleanroom. Certified sterile (SAL 10-6), non-cytotoxic, non-pyrogenic, and non-hemolytic. |
| Low Particulate | USP <788> (Low particulate) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PC Platinum Certified Clean™ Biotainer™ Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ PC Platinum Certified Clean™ Biotainer™ Bottles are certified and lot-to-lot tested to contain less than 1/3 the particulates allowable according to USP <788> to limit potential particulate contamination.
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | Silicone |
| Material | Polycarbonate |
| Low Particulate | <1/3 USP <788> (Ultralow particulate) |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -100°C to 100°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Gibco™ Bottle, 500 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This Gibco bottle was designed to provide better ergonomic features, ease of use, and reduced chance of contamination.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Bottle, 100 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This Gibco bottle was designed to provide better ergonomic features, ease of use, and reduced chance of contamination.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Eisco Labs Square PETG Media Bottles with Leakproof HDPE Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Durable laboratory bottles designed for storing reagents, buffers, and biopharmaceutical solutions.
| Color | Translucent |
|---|
DWK Life Sciences DURAN™ GLS 80™ Laboratory Bottle, Wide Mouth, Clear, GLS 80™ Thread, Graduated, with Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide mouth, multifunctional glass laboratory bottles.
| Includes | Blue Polypropylene Screw Cap and Pouring Ring |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GLS 80 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Autoclaving of media and reagents; Preparation of media and reagents; Sample collection; Culturing vessel; Storage of media and reagents; Transport and shipping; Liquid handling reservoir |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ Original Laboratory Bottle, Amber, with DIN 168-1 Thread, USP / EP (3.2.1) Light Transmission, Graduated, Bottle Only
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The gold standard for multifunctional glass laboratory bottles.
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Preparation of light-sensitive materials; Storage of light-sensitive materials; Transport and shipping of light-sensitive materials; Autoclaving of media and reagents; Culturing vessel |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Certified Clean Validation Bottle, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ Biotainer™ PETG Carboys reduce the risk of carry-over contamination
DWK Life Sciences DURAN™ GLS 80™ Laboratory Bottle Only, Wide Mouth, Amber, GLS 80™ Thread, USP /EP (3.2.1) Light Transmission, Graduated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide mouth, multifunctional glass laboratory bottles with UV protection.
| Includes | Without screw cap and pouring ring from PP (blue) |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GLS 80 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Autoclaving of of light sensitive media and reagents; Preparation of light sensitive media and reagents; Sample collection of light sensitive materials; Culturing vessel; Storage of light sensitive media and reagents; Transport and shipping of light sensitive media and reagents; Liquid handling reservoir |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Amber Laboratory Glass Bottles w/o Screw-cap and Pour Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
UV protection up to approx. 500 nm wavelength.
Duran™ Polypropylene Blue Cap Clear Glass Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
DWK Life Sciences DURAN™ GL 32 Laboratory Glass Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.
| Thread Size (Metric) | GL 32 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Diameter (Metric) | 46 mm |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Material | Glass |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 25 Laboratory Glass Bottles, Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Typical applications: storage, sample preparation, transport.
| Thread Size (Metric) | GL 25 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Diameter (Metric) | 36 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles With PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.