Harnesses and Harness Accessories
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (29)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (6)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (5)
- (26)
- (5)
- (2)
- (96)
- (1)
- (20)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (93)
- (57)
- (31)
- (13)
- (2)
- (3)
- (11)
- (36)
- (6)
- (4)
- (75)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (49)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
3M™ DBI-SALA™ Vehicle Hitch Mount Sleeve Extension
3Mtrade; DBI-SALA™ Vehicle Hitch Mount Sleeve Extension attaches to 8510140 or 8514461 hitch mount bases
3M™ DBI-SALA™ Advanced™ Floor Mount Cast-in-Place Sleeve Davit Base
3M™ DBI-SALA™ Advanced™ Floor Mount Cast-in-Place Sleeve Davit Base is designed for manhole and confined space entry/retrieval applications.
3M™ DBI-SALA™ Advanced™ Portable Fall Arrest Post
Portable, telescoping fall arrest post with three independent 360 degree swiveling anchor points, provides protection and complete mobility for three workers on top of transformers or other types of vertical platforms with potential fall hazards.
3M™ PROTECTA™ PRO Hand Grip Anchorage Connector
Critical component of fall protection systems as they securely attach system to the anchorage.
| Load Bearing Capacity (English) | 310 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 141 kg |
| Product Type | Hand Grip |
| Certifications/Compliance | ANSI A10.32, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
3M™ DBI-SALA™ Confined Space Permanent Deck Mount Sleeve Davit Mast Base
3M™ DBI-SALA™ Confined Space Permanent Deck Mount Sleeve Davit Mast Base slips into 4 in. (10.1 cm) hole in existing flooring
3M™ DBI-Sala™ Salalift™ II Winch
Salalift II WInches provide a means to raise or lower a worker or to retrieve an incapacitated worker to safety.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Diameter (English) | 1/4 in. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 159 kg |
| Length (Metric) | 18 m |
| For Use With (Equipment) | Tripod or davit rescue system |
| Product Type | Manually operated winch |
| Diameter (Metric) | 6.3 mm |
| Length (English) | 60 ft. |
| Weight (English) | 38 lb |
| Certifications/Compliance | ANSI Z117.1-1995, OSHA 1910.146, Capital Safety Gen. Mfg. Req. |
| Weight (Metric) | 17.2kg |
3M™ DBI-SALA™ Advanced™ Confined Space Tripod Pulley
Confined space pulley attaches to 8000000 series tripod eye bolt and routes winch/SRL lifeline up to 1/4 in. (6.3 mm) diameter.
| Product Type | Confined Space Tripod Pulley |
|---|---|
| Certifications/Compliance | OSHA, ANSI |
3M™ DBI-SALA™ Seat Sling with Belt Loops
Workseat with 8 in. (20.3 cm) web seat sling and suspension D-rings.
3M™ DBI-SALA™ Manhole Collar Davit Base
3M™ DBI-SALA™ Manhole Collar Davit Base features built-in carrying handles.
3M™ DBI-SALA™ Confined Space Vehicle Hitch Mount Sleeve Davit Base
3M™ DBI-SALA™ Confined Space Vehicle Hitch Mount Sleeve Davit Base features a stabilizer T-bar.
| Color | Green |
|---|
3M™ DBI-SALA™ Lad-Saf™ Cable Guide
Cable guide, galvanized, bolts to wood pole, 1 every 25 ft. (7.6 m) required.
3M™ DBI-SALA™ Advanced™ Carrying Bag
Carrying bag with ziper and web handles for Advanced™ aluminum tripod.
| Height (Metric) | 20.3 cm |
|---|---|
| Width (English) | 10 in. |
| For Use With (Equipment) | Aluminum Tripods |
| Product Type | Carrying bag |
| Color | Yellow |
| Width (Metric) | 25.4 cm |
| Height (English) | 8 in. |
3M™ DBI-Sala™ Sealed Self-Retracting Lifeline: Carrying Cases
Carrying cases for DBI/Sala Sealed Self-Retracting Lifelines
| Product Type | Carrying Case |
|---|
3M™ DBI-SALA™ Lad-Saf™ Cable Guide
Cable guide for fixed ladder system up to 199 ft. (60.6 m), stainless steel, fits rungs up to 1-1/8 in. (2.85 cm) diameter, 1 every 25 ft. (7.6 m) required.