Sorbents and Adsorbents
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Newcomer Supply FAN PAD-GL Elite (Formalin Absorbing & Neutralizing Pad), 8" x 11", 100/case, Excellent for Grossing!
The FAN Pad-GL Elite ™ (Formalin Absorbing Neutralizing Pad with Laminate Coating) absorbs and neutralizes formalin, destroying harmful vapors while you are dissecting tissue. The permeable non-woven blue laminate work surface gives excellent tissue contrast. The non-stick surface has exceptional knife suppression while dissecting tissue and is soft enough to reduce wear on dissecting blades. Can be used for: Specimen transport carts, boxes and coolers, Specimen/Biopsy cassette transfers, Surgery, Labor & Delivery, Specimen storage areas, Autopsy and GI Lab & Endoscopy. Dimensions: 8" x 11".
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
SUPPLY SOURCE HP SATIN PAPER 36INX300FT ROLL
NC2957399 HP SATIN PAPER 36INX300FT ROLL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Newcomer Supply FAN PAD-GL Elite (Formalin Absorbing & Neutralizing Pad), 11" x 15", 100/case, Excellent for Grossing!
The FAN Pad-GL Elite ™ (Formalin Absorbing Neutralizing Pad with Laminate Coating) absorbs and neutralizes formalin, destroying harmful vapors while you are dissecting tissue. The permeable non-woven blue laminate work surface gives excellent tissue contrast. The non-stick surface has exceptional knife suppression while dissecting tissue and is soft enough to reduce wear on dissecting blades. Can be used for: Specimen transport carts, boxes and coolers, Specimen/Biopsy cassette transfers, Surgery, Labor & Delivery, Specimen storage areas, Autopsy and GI Lab & Endoscopy. Dimensions: 11" x 15".
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Newcomer Supply FAN PAD-GL Small (Formalin Absorbing & Neutralizing Pad), 6" x 14", 48/case
The FAN Pads (Formalin Absorbing Neutralizing Pads)are an excellent product for cleaning up spills, grossing on and using as a shelf liner where formalin specimens are stored or transported. The Small FAN Pad is ideal for grossing medium size tissues (e.g. gall bladders and appendix). It absorbs up to 200ml of 10% Formalin. Working Surface: 6" x 14".
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Newcomer Supply Formalex Green Waste Collection Container, 2.5 gallons
2.5 Gallon Waste Collection Container Pre-Labeled for Formalex Green. Instructions for use on label
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Research Products International Corp Lab-Sorb Crystals, 16 oz
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lab-Sorb converts liquid waste to solid waste in seconds for easy disposal. Super absorbent crystals rapidly absorb aqueous or mixed aqueous/organic solvent and form solid waste. Ideal for collecting liquid waste in bottom of containers and preventing leaks. One 16 ounce jar can absorb up to 50 liters of liquid waste. Supplied with durable disposal bags and scoop.
Converts liquids to solids
Cleans up spills quickly
Retains liquids during autoclaving
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Brady™ Static Resistant Oil Only Heavy Roll
Oil-Only Heavy Roll has been specially treated to resist static electricity build up.
Youngstown Barrel & Drum Ultra-Oil Filter Booms™
Captures floating oil quickly and stops it from reaching the shore
Youngstown Barrel & Drum Ultra-Floating Dispersion Blanket™
Helps comply with regulations and requirements by keeping turbidity levels low
Youngstown Barrel & Drum Ultra-Trench Filter Boom
Ultra-Trench Filter Boom. Using X-Tex material, hydrocarbons including petroleum, animal and vegetable oils are quickly removed and captured from stormwater flow, allowing only clean rainwater to flow into the trench drain. Can be driven over.
Youngstown Barrel & Drum Ultra-Oil Filter Boom, Skirted Model™
Stops oil spills at the surface and below
| Capacity (English) | 21 gal. |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 79.49 L |
| Color | Gray |
| Material | X-Tex |
Youngstown Barrel & Drum Ultra-Microbe Booms™
Absorbs and treats oil with eight dissolving microbe tablets in foam sleeves
Youngstown Barrel & Drum Ultra-Oil Blanket, Surf Model
Quickly removes oil and other hydrocarbons and protects beaches and shorelines from spills.
| Width (English) | 10 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 152.4 cm |
| Capacity (English) | 16 gal. |
| Capacity (Metric) | 61 L |
| Color | Black |
| Length (English) | 5 ft. |
| Material | Ultra-X-Tex |
| For Use With (Application) | Hydrocarbons, emulsified oils |
| Width (Metric) | 304.8 cm |
| Model | X-Tex |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
| Weight (English) | 12 lb. |
| Dimensions (L x W) | 5 x 10 ft. (152.4 x 304.8 cm) |
| Weight (Metric) | 5.44 kg |
Youngstown Barrel & Drum Ultra-Spill Fence™
Tide flows through Ultra-X-Tex fabric, which captures surface and subsurface oil, including emulsified fraction
| Height (Metric) | 10.1 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 9 x 7 x 4 in. (2.7m x 17.8 x 10.1 cm) |
| Width (English) | 7 in. |
| Length (Metric) | 2.7 m |
| Color | Green |
| Length (English) | 9 ft. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 17.8 cm |
| Height (English) | 4 in. |