Disposable Test Tubes
Disposable glass and plastic test tubes suitable for a variety of laboratory applications; various capacities, materials, and configurations, including conical and flat-bottom; may be sterile, non-sterile, and/or autoclavable; may include caps.
Material
- (202)
- (12)
- (4)
- (7)
- (32)
- (9)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (90)
- (103)
- (6)
Capacity (Metric)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (28)
- (9)
- (2)
- (19)
- (2)
- (5)
- (40)
- (33)
- (1)
- (19)
- (3)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (17)
- (5)
- (4)
- (6)
- (1)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (82)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (18)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (26)
- (6)
- (1)
- (1)
Length (Metric)
- (2)
- (137)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (47)
- (1)
- (1)
- (4)
- (65)
- (1)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (129)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
Product Type
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (118)
- (92)
- (4)
- (12)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (160)
- (1)
- (7)
- (1)
Sterility
- (284)
- (70)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
346
–
360
of
361
results
Greiner Bio-One Round Bottom Polypropylene Test Tubes with Screw Cap
Polypropylene displays high thermal, mechanical and chemical stability.
| Length (Metric) | 100 mm |
|---|---|
| Product Type | Test Tube |
| Diameter (Metric) | 16.8 mm |
| Capacity (Metric) | 12 mL |
| Material | Polypropylene |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
LaMotte™ Disposable Plastic Test Tubes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accessory for test kits
LaMotte™ Disposable Glass Test Tubes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accessory for test kits
| For Use With | For test kits |
|---|---|
| Material | Glass |
Fisherbrand™ Disposable Flint Glass Tubes with Plain End
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
A science education product.
Specially annealed to reduce breakage along stress point
Corning™ PYREX™ VISTA™ Culture Tubes with Phenolic Screw Caps
Science Education
A science education product.
Science Education
A science education product.
A science education product.
Functionality, economy and quality.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | Black |
| Design Type | Threaded |
| Graduated | No |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Liner Material | Rubber |
| Label Type | Blue Enamel Marking Spot |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Phenolic |
Corning™ PYREX™ Rimless Culture Tubes with Flat Bottoms
Science Education
A science education product.
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for plant tissue culture and general culture work
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With | For plant tissue culture and general culture work |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Graduated | No |
| Material | Borosilicate Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Label Type | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Rimmed | No |
Corning™ PYREX™ VISTA™ Rimless Culture Tubes
Science Education
A science education product.
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offer convenient plugging and rack storage.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With | For convenient plugging and rack storage |
| Design Type | Fire Polished |
| Graduated | No |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Not Included |
| Label Type | Marking Spot |
| Sterility | Non-sterile |
| Rimmed | No |
American Educational Products Fermentation Tubes
Science Education
A science education product.
Science Education
A science education product.
A science education product.
Trap gas generated by the fermentation process.
CHARLES RIVER LABORATORIES INC TUBES 16X125 PACK OF 12
NC2871330 TUBES 16X125 PACK OF 12
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sarstedt Inc Screw cap tube, 5 ml, 75 x 13 mm, round base, 1000/case
5mL Screw cap tubes come with a flat cap. These tubes feature printed graduations.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sarstedt Inc 5ML PP TUBE 75X13MM
Screw cap tube, 5 ml, 75 x 13 mm, round base, PP, without closure, 1,000 pcs./bag
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hettich Centrifuges INSERT FOR 16X100MM TUBES
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3883840 INSERT FOR 16X100MM TUBES
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Charles River Laboratories 10X75MM FLINT GLS DEPYRO/CAPS
10X75MM FLINT GLS DEPYRO/CAPS ..
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Beckman Coulter KIT ADAPTER 12X10MLTUBES W/CAP
NC3666496 KIT ADAPTER 12X10MLTUBES W/CAP
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More