Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
Berkshire™ Gamma Wipe™ 120 Cleanroom Wipers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Gamma Wipe™ 120 is a sterile cleanroom laundered 100% polyester knit wiper.
| Construction | Knit |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For cleaning sterile laminar air flow units, barrier isolators and bio-containment units |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| Ply | 1-ply |
| For Use With (Application) | For use in ISO Class 4 and higher sterile environments where microbial exclusion is demanded, excellent for cleaning medical devices |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Compatibility | Common cleaning and disinfecting solutions |
| Sterility | Non-sterile |
| Edges | Knife Cut |
| Absorbancy | Highly Absorbent |
Berkshire SatPax™ Stencil Cleaner Wipes
Safe, fast- drying, and odor-free cleaner wipes that quickly and effectively remove all types of solder pastes and adhesives used in electronic assembly manufacturing.
Berkshire International™ Gamma Wipe™ -VP Wiper
VP Wiper has sterile, sealed edge and is cleanroom laundered. Made of 100% polyester knit.
Berkshire Polx™ Nonwoven Clean Wipes
Soft and pliable wiper that is ideal for all types of sensitive surfaces and an excellent choice for wrapping delicate parts for protection. Recommended for ISO Class 5 and above environments.
| Basis Weight | 131 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For cleaning of medical device products |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polyester Knit |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| For Use With (Application) | For use in ISO Class 3 and higher cleanroom environments, applying and removing cleaning and disinfecting solutions |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Compatibility | IPA, Acetone and other solvents |
| Sterility | Non-sterile |
| Edges | Sealed |
Berkshire DURX™ 570 Wiper
Durx™ 570 is a lightweight cellulose/polyester nonwoven wiper recommended for ISO Class 5 and above environments.
Berkshire Corporation SatPax™ 670 AS Wipe
SatPax™ 670 AS for Aerospace combines Durx™ 670 nonwoven wipers with 70/30 IPA/DI water to create a pre-wetted wiper that is effective and easy to use.
| Basis Weight | 120 |
|---|---|
| Material | Polyester Knit |
| Certifications/Compliance | OSHA 29CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | For ISO Class 3 (Class 1) applications |
Foamtec FirmWIPE™ Foam Wipers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers fiber-free wiping in applications where durability and fast wicking, without dripping, are desirable
Vileda Professional™ R-MicronQuick™ Wipes
Superior microfiber cleaning performance from R-MicronQuick™ Wipes now made from 70% recycled material.
| Width (English) | 16 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 38 cm |
| Product Type | Wipe |
| Length (English) | 15 in. |
| Material | Microfiber |
| For Use With (Application) | Cleaning and Wiping of All Hard Surfaces |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 40 cm |
| Construction | Knitted |
|---|---|
| Width (English) | 12 in. |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Product Type | Pre-saturated Wipe |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO Class 5 |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
High-Tech Conversions Select-Sat Nova-Tech Poly-Cellulose Cleanroom Wipes, Saturation-Ready
Select-Sat Nova-Tech Poly-Cellulose Dry Cleanroom Wipes, Saturation-Ready are cleanroom-packaged in a reusable custom made container and ready to be saturated with the solvent of your choice.
Foamtec International MiraSAT™ Microfiber Sealed Edge Cleanroom Wiper, 100% Ultrapure Water
MiraSAT™ Microfiber Sealed Edge Cleanroom Wiper presaturated with 100% Ultrapure Water, packaged in a resealable bag.
| Color | White |
|---|