Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
Berkshire Corporation™ MicroSeal™ VP
MicroSeal™ VP is an ultrasonically sealed edge cleanroom laundered wiper recommended for ISO Class 3 and above environments.
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Pure™ W5 Wipers
For ISO Class 5 (Class 100) or higher applications
Texwipe™ BlueWipe™ General Purpose Wipers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
BlueWipe™ General Purpose Wipers are made from 45% polyester/55% cellulose nonwoven colorfast material with a cut edge, cleanroom manufactured.
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Prep™ Scottpure™ Critical Task Wipers
Engineered for excellent absorbency and low-lint wiping, these wipers have cloth-like softness, great absorbency and are great for surface prep and cleaning. Safe for cleaning delicate equipment.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polyester/Rayon Spunlace |
| Sterility | Non-sterile |
| Absorbancy | Highly absorbent |
Contec™ PROSAT™ Sterile Low Endotoxin Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Made from 100% knitted polyester Polynit Heatseal and presaturated with a blend of 70% IPA and the highest grade distilled Water for Injection (WFI). PROSAT™ Sterile Low Endotoxin Wipes are low in particles and fibers for ideal usage in product contact areas. Each batch of wipes has a guaranteed endotoxin level of less than <1EU per device.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Construction | No-run interlock knit |
| Basis Weight | 140 gsm |
| Product Type | Pre-saturated Cleanroom Wipe |
| Saturation Solution | 70% IPA/ 30% WFI, USP grade |
| Material | Polyester |
| Ply | 2-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Construction | Hydroentangled nonwoven blend |
|---|---|
| Basis Weight | 61.9g/m3 |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Material | Polyester, Rayon |
| For Use With (Application) | Cleaning of lab equipment |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Compatibility | Common cleaning and disinfecting solutions |
| Basis Weight | 17.6 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Lightweight wafer separator material, wiping of catheters, heart valves and other biomedical devices, cleaning of lab equipment |
| Material | Wood Pulp |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| For Use With (Application) | For ISO Class 6 cleanroom applications |
| Absorbancy | Highly absorbent |
| Basis Weight | 120 |
|---|---|
| Material | Polyester Knit |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Basis Weight | 120 |
|---|---|
| Material | Polyester Knit |
| Certifications/Compliance | OSHA 29CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | For ISO Class 3 (Class 1) applications |
Texwipe™ TexVantage™ Cellulose/Polyester Wipers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, nonwoven wiper for cleaning and spill control in critical environments
| Construction | Nonwoven, hydroentangled with bidirectional strength |
|---|---|
| Product Type | Dry Cleanroom Wipe |
| Material | Polyester Cellulose |
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec™ Polywipe-C Heatseal Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clean interior surfaces of process tools and other sensitive surfaces in critical environments. Polywipe-C Heatseal Wipes are suitable for general-purpose cleaning and are available in a variety of sizes and quantities.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Heatseal Wipe |
| Material | Polyester |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Berkshire SatPax™ 1000 Wipes
SatPax™ 1000 combines Durx™ 670 nonwoven wipers composed of a hydroentangled nonwoven blend of 55% cellulose and 45% polyester This pre-wetted format in a convenient canister provides a cost-effective and easy-to-use solution versus traditional bulk handling of solvents.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | IPA Wipe |
| Saturation Solution | 99% IPA, 1% DI H2O |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Cellulose |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 15 cm |
Micronova™ SilSat™ Sterile Lubricating Wipe
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These sterile, knit polyester wipes are pre-saturated with a blend of medical-grade silicone and IPA for lubricating gaskets, seals and equipment in aseptic areas.
Contec™ PROSAT™ PS-911 Presaturated Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PROSAT™ wipes are an effective, efficient and convenient method of cleaning process tools and other equipment. PROSAT wipes are also ideal for wiping articles prior to pass through.
Contec™ Amplitude™ Sigma™ Plus Cleanroom Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Maintain a high level of strength either wet or dry. Contec™ Amplitude™ Sigma™ Plus Cleanroom Wipes are excellent for use in general cleaning and spill pickup.
| Product Type | Cleanroom Wipe |
|---|---|
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | ISO Class 6 and 8 |
| For Use With (Application) | Cleanroom |