Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Oxoid™ Violet Red Bile Agar
Detect and enumerate coliform organisms in water, food and dairy products with this selective medium.
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Form | Powder |
Thermo Scientific™ Buffered Sodium Chloride Peptone Solution EP/USP/JP/BP (Dehydrated)
Carry out microbial limit testing by harmonized methodology of pharmaceutical products in accordance with USP/EP/BP/JP with this medium.
Thermo Scientific™ Rogosa Agar (Dehydrated)
Selectively isolate and enumerate lactobacilli from dairy and other pathological samples with this medium.
Thermo Scientific™ Tryptone Water (Dehydrated)
Detect indole producing coliforms using this medium rich in tryptophan.
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Mycosel™ Agar
For the isolation of pathogenic fungi from materials having large flora of other fungi and bacteria
Thermo Scientific™ Vogel-Johnson Agar (Dehydrated)
Isolate and presumptively identify Staphylococcus aureus from clinical specimens and food with this selective medium.
Thermo Scientific™ Lauryl Tryptose Broth (Dehydrated)
Detect coliform organisms in water, waste water and dairy products with this selective medium.
| Product Type | Nutrient Broth |
|---|---|
| Form | Powder |
MP Biomedicals™ CSM-LYS , Powdered Media
Single dropout of Complete Supplement Mixture (CSM) of amino acids for S. cereviseae growth media
MP Biomedicals™ CSM-LEU, Powdered Media
Single dropout of Complete Supplement Mixture (CSM) of amino acids for S. cereviseae growth media
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Yeast Media |
| Form | Powder |
| Formulation | Adenine 10mg/L, L-Arginine HCl 50mg/L, L-Aspartic Acid 80mg/L, L-Histidine HCl 20mg/L, L-Isoleucine 50mg/L, L-Leucine 0mg/L, L-Lysine HCl 50mg/L, L-Methionine 20mg/L, L-Phenylalanine 50mg/L, L-Threonine 100mg/L, L-Tryptophan 50mg/L, L-Tyrosine 50mg/L, Uracil 20mg/L, L-Valine 140mg/L |
| Grade | Molecular biology |
| Shelf Life | 4 Years |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of Saccharomyces cerevisiae |
Thermo Scientific™ Remel™ Brucella Broth (Dehydrated)
Cultivate Brucella spp. and other fastidious microorganisms using Brucella Broth (Dehydrated).
BD Difco™ Chromogenic Dehydrated Culture Media: MI Agar
Culture media tests drinking water for the presence of E.coli and total coliforms with membrane filtration method
| Manufacturing Origin | United States |
|---|---|
| Form | Solid |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 730 Days |
| Media Type | MI Agar |
MP Biomedicals™ SC-URA, Powder
Single dropout formulation of Synthetic Complete Supplement Mixture (SC) of amino acids for S. cereviseae growth media
MP Biomedicals™ DOB Medium, Powdered Media
Can be used to create SD or SDA by combining with the appropriate amino acid mixture
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Yeast Media |
| Form | Powder |
| Formulation | YNB 1.7g/L, Ammonium Sulfate 5g/L, Dextrose 20g/L |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of Saccharomyces cerevisiae |
MP Biomedicals™ SD Medium-LEU, Powder
Single dropout formulation of Synthetic Defined (SD) Yeast Media which includes all necessary components for selective growth of S. cereviseae
| Includes | All necessary components for selective growth of S. cereviseae |
|---|---|
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
| Product Type | Yeast Media |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pouch |
| Formulation | YNB 1.7g/L, Ammonium Sulfate 5g/L, Dextrose 20g/L, CSM-Leu 0.69g/L |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For confirming auxotrophic phenotypes and selecting Yeast transformants |