Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: MIO Medium
Used to demonstrate motility, indole production and ornithine decarboxylase activity for the differentiation of Enterobacteriaceae
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Phenylalanine Agar
Differentiation of Proteus and Providencia from other Enterobacteriaceae based on deamination of phenylalanine
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Purple Agar Base
Basal medium to which carbohydrates are added to determine fermentation reactions
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Yeast Carbon Base
Wickerham formula, classification of yeasts based on nitrogen assimilation
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 12g/L, Peptic digest of Animal Tissue 5g/L, Yeast extract 3g/L, Beef extract 3g/L, Corn Starch 1g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 13.5g/L, Colistin 10mg/L, Nalidixic Acid 10mg/L |
| Shelf Life | 1460 Days |
| For Use With (Application) | For selective isolation of gram positive cocci |
| Media Type | Columbia CNA Agar |
Thermo Scientific™ Remel™ Buffered Peptone Water
For the non-selective pre-enrichment of Salmonella spp.from foods
Thermo Scientific™ Dermasel Agar Base (Dehydrated)
Isolate and identify dermatophyte fungi from hair, nails or skin scrapings using this selective medium.
Sartorius Absorbent Pads
Sterile, dehydrated culture media which is individually inserted in a petri dish and sterilized
| Diameter (English) Outside | 1.96 in. |
|---|---|
| Manufacturing Origin | Germany |
| Diameter (Metric) Outside | 5 cm |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Individually Packaged |
| Shelf Life | 2 Years |
| Certifications/Compliance | DIN and ISO standards |
| Test Type | Microbial Detection |
| Sterility | Sterile |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Thermoacidurans Agar
Isolation and cultivation of B. thermoacidurans from foods
Thermo Scientific™ Pseudomonas Agar Base (Dehydrated)
Selectively isolate Pseudomonasspecies from a range of samples with this medium.
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Form | Powder |
Thermo Scientific™ Remel™ Brucella Broth (Dehydrated)
Cultivate Brucella spp. and other fastidious microorganisms using Brucella Broth (Dehydrated).
Thermo Scientific™ Gamma-Irradiated Tryptone Soya Broth (Dehydrated)
Cultivate a wide range of organisms with this gamma-irradiated medium that is particularly suitable for the Media Fill Tests.
| Description | Tryptone Soya Broth, Gamma-Irradiated |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Powder |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Violet Red Bile Agar with MUG
For enumerating Escherichia coli and total coliform bacteria in food and dairy products
MP Biomedicals™ Terrific Broth, For Molecular Biology Dehydrated Media
A buffered enriched medium for the propagation of recombinant E. coli. strains.
Thermo Scientific™ FitBag™ Tryptone Soya Broth (TSB)
Shorten your workflow with easy to prepare 2.7L, 4.5L or 9L media bags: ready in 5 to 10 minutes, while segmented structure allows pre-filling.
| Content And Storage | 10°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Convenience Format |
| Description | FitBag Tryptone Soya Broth (TSB) |
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Shelf Life | 2 years (rehydrated 10 Days) |