Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (54)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (271)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (42)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (145)
- (2)
- (7)
- (395)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (281)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (138)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 2 mL |
| Description | Crimp top |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Amber Screw Top Vials, Silanized
Proprietary silane treatment shields active silanol groups on untreated glass surfaces. Provides improved recovery of submicrogram polar compounds.
| Description | Silanized |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Type | Cap (Not Included) |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Glass Crimp Top Autosampler Vials With Insert, Silanized
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials With Inserts are cleaned and packaged in a certified Class 10,000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials. Vials and inserts meet strict tolerances.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 350 μL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Insert Type | Conical with Pulled Point |
| Product Line | MicroLiter |
ABC Vial™ LVI™, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
These ABC Vials contain a Low Volume Insert; can be used either as crimp seal or with screw cap.
| Volume (English) | 0.3 mL |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials with Barrier Liner
Graduated Vials with a barrier liner that consists of silicone bonded to aluminum. Available in various volumes.
| Material (Liner) | Silicone, Aluminum |
|---|---|
| Description | Pre-assembled |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Polypropylene Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 9 mm autosampler polypropylene screw thread vials are identical, clean, and dependable, and are certified to ensure optimal performance and reproducible results.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ 20 mm Headspace Vials, Septum, and Caps
Headspace vials are available in clear or amber glass with a round or flat base, a crimp seal with a beveled or square edge finish, or with a screw-thread finish. Headspace vials, septum, and caps can be purchased in various quantities separately or together as convenience kits to fit your laboratory needs.
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI™ Vials with Crimp Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
One-piece 0.3mL clear or amber glass vials eliminate leakage and evaporation
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.1 dr. |
| Product Type | LVI Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM Type I, Class A |
DWK Life Sciences MicroLiter 16 mm Screw Thread Silanized Headspace Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 16 mm screw thread headspace vials are made from Type 1 borosilicate glass and work well on PerkinElmer™ Agilent™, CTC Analytics, Shimadzu™, Tekmar™, and other headspace autosamplers. They meet strict tolerances set by the manufacturer of the instrument
| For Use With (Equipment) | 16 mm Screw Thread Headspace Caps - MicroLiter |
|---|---|
| Closure Size | 16 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 22 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials without Closures
Vials are suitable to inject samples from an autosampler. Available in a variety of volumes and thread sizes, closures sold separately.
| Product Type | Screw Thread Vial |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Not Included |
MilliporeSigma™ Supelco™ Glass Vials, Pre-cleaned and Assembled
Available in amber or clear glass. All vials are pre-cleaned according to US EPA Protocol B.
| Product Type | Screw Thread Vial |
|---|---|
| Packaging Type | Shrink Wrapped |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Pre-cleaned According to US EPA Protocol B |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Titeseal™ 2mL Shell Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
12 x 35mm
| Color | White |
|---|---|
| Closure Type | Plug Style Needle |
DWK Life Sciences Wheaton™ Standard Opening Glass Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made with Type I Borosilicate glass
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.05 oz. |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Glass E-Z Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wheaton E-Z Vials feature a 40% larger neck opening than standard opening vials. The larger opening improves sample accessibility while reducing auto sampler needle damage. Vial capacity has been increased from 1.5 to 1.8 mL. E-Z Vials are designed for use with 11 mm aluminum seals.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Silica Glass |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ 15mm x 45mm Polypropylene Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manufactured from polypropylene
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Size | 15 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Color | Natural |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Snap Cap |
| Height (English) | 1.77 in. |