Media Bottles
- (4)
- (110)
- (120)
- (4)
- (25)
- (1)
- (110)
- (6)
- (48)
- (104)
- (7)
- (7)
- (11)
- (1)
- (4)
- (12)
- (37)
- (14)
- (3)
- (9)
- (30)
- (1)
- (64)
- (2)
- (48)
- (2)
- (10)
- (1)
- (10)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (9)
- (86)
- (1)
- (1)
- (17)
- (11)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (92)
- (23)
- (17)
- (3)
- (7)
- (34)
- (5)
- (2)
- (258)
- (6)
- (12)
- (15)
- (1)
- (11)
- (10)
- (2)
- (7)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (9)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (10)
- (25)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (12)
- (52)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (3)
- (12)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (37)
- (10)
- (6)
- (5)
- (7)
- (4)
- (1)
- (55)
- (208)
- (2)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles With PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ HPLC 1,000mL Schott Vacuum/Pressure Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Borosilicate glass
DWK Life Sciences Wheaton™ Lab 45 Graduated Safety-Coated Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Use as media or reagent bottle
| Includes | Wedge shaped inner sealing ring and Polypropylene pouring ring |
|---|---|
| Closure Size | 45 mm |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ Original Laboratory Bottle, Clear, with DIN 168-1 Thread, Graduated, Bottle Only
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The gold standard for multifunctional glass laboratory bottles.
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Autoclaving of media and reagents; Preparation of media and reagents; Sample collection; Culturing vessel; Storage of media and reagents; Transport and shipping; Liquid handling reservoir |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Ultra-Low Particulate Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the most critical applications, Nalgene PETG Ultra-Low Particulate Square Media Bottles are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
| Workflow Step | Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | USP Class VI Compliant, Certified Radiation Stabilized (SAL 10-6) |
| Low Particulate | <1/3 USP <788> (Ultralow particulate) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For general laboratory use.
DWK Life Sciences DURAN™ Original Laboratory Bottle, Amber, with DIN 168-1 Thread, USP / EP (3.2.1) Light Transmission, Graduated, Bottle Only
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The gold standard for multifunctional glass laboratory bottles.
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Preparation of light-sensitive materials; Storage of light-sensitive materials; Transport and shipping of light-sensitive materials; Autoclaving of media and reagents; Culturing vessel |
Duran™ Polypropylene Blue Cap Clear Glass Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
DWK Life Sciences Wheaton™ Media Lab Bottle, Non-Graduated, PE Cap/Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear Type I borosilicate glass bottle without graduations.
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Borosilicate Glass (Type I) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Amber Laboratory Glass Bottles w/o Screw-cap and Pour Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
UV protection up to approx. 500 nm wavelength. Unchanged DURAN™ properties within the bottle, as coloration is only to the outer surface.
DWK Life Sciences DURAN™ GLS 80™ Laboratory Bottle Only, Wide Mouth, Amber, GLS 80™ Thread, USP /EP (3.2.1) Light Transmission, Graduated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide mouth, multifunctional glass laboratory bottles with UV protection.
| Includes | Without screw cap and pouring ring from PP (blue) |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GLS 80 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Autoclaving of of light sensitive media and reagents; Preparation of light sensitive media and reagents; Sample collection of light sensitive materials; Culturing vessel; Storage of light sensitive media and reagents; Transport and shipping of light sensitive media and reagents; Liquid handling reservoir |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ Production and Storage Bottle, Carboys, with DIN 168-1 Thread, GL 45, Graduated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Large glass laboratory bottles with thicker walls for improved durability.
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Storage and transport; Use in conjunction caps and connector systems; Mixing processes with large magnetic stir bars |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For general laboratory use.
DWK Life Sciences DURAN™ GL 32 Laboratory Glass Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.
| Thread Size (Metric) | GL 32 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Diameter (Metric) | 46 mm |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Material | Glass |
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Amber Media Lab Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Light resistant. With polyethylene lined phenolic cap.