Safety Clothing
Filtered Search Results
Ansell Kimtech™ A6 Liquid Splash Protection Hooded Coveralls
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cleanroom hooded coveralls provide liquid barrier protection with a breathable back panel for use in ISO 7 and 8 environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Cleanroom Class | Class 10,000-100,000 (ISO 7-8) |
| Material | SMS |
| Certifications/Compliance | PPE Cat III directive 89/686/EEC, Type 6 limited chemical splash protection; Type 5 particle protection; EN 14126:2003 certified protection against infective agent penetration |
| For Use With (Application) | Controlled Environments |
| Sterility | Non-sterile |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Coverall (all)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tyvek IsoClean delivers an ideal balance of protection, durability, and comfort. Clean-processed garments offer lowest level of particle shedding within DuPont product portfolio.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Premium protection for controlled environments and inherent barrier to dry particles, microorganisms, and non-hazardous liquids |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 5.4 mil |
| Seam Type | Bound |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Packaging | Clean-processed |
| Ankle Style | Covered Elastic |
| Closure Type | Zipper |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Clean and Sterile Bouffant
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bouffant creates a barrier to dry particles, microorganisms, and nonhazardous liquids. Suitable for ISO 5 (class 100) controlled environment.
Ansell AlphaTec™ 1500 PLUS - Lab Coat Model 208
Breathable lab coats are made of anti-static SMS material suitable for electro-static sensitive and manufacturing work environments.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | CE CATEGORY III (Type PB [6]) |
| Seam Type | Bound |
| Color | White |
| Material | SMS |
| No. per Pack | 70 |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Unpacking Bulk Goods, Loading and Unloading Processing Equipment, Production Line Support and Maintenance, Assembly and Inspection of Components |
| Closure Type | Press Studs |
| Collar Type | Serged |
| No. of Pockets | 2 |
Kimtech™ A5 Sterile Cleanroom Boots, Grasp Ties and Vinyl Edge
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile cleanroom boots with a wrap-around vinyl foot feature innovative CLEAN-DON™ technology for aseptic donning. Kimtech™ A5 Sterile Cleanroom Boots with Grasp Ties and Vinyl Edge suitable for EU GMP ISO 5 Grade A sterile cleanrooms.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Sole Type | Non-skid |
| Product Type | Controlled Environments Boot Covers |
| Packaging Type | Triple Bagged, Vacuum Packed |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Packaging Quantity | 100 Pairs/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Sterility | Sterile |
Ansell KleenGuard™ A20 Breathable Particle Protection Shoe Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Seamless design
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Shoe Covers
Light and durable shoe covers protect feet from contamination, while providing safety with Gripper™ sole
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Packaging Type | Bulk Packaged in Double Transparent Poly Liners |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Elastic Opening |
| Height (English) | 5 in. |
DuPont™ ProShield™ 30 Boot Covers
Boot covers are 13 in. high with elastic top for secure fit and are suitable for controlled envnironments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 33.02 cm |
| Packaging Type | Bulk Packaged, Double Transparent Poly Liners |
| Color | White |
| Material | Microporous Composite Fabric,Spunbond Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Resistance | Dry Particulates,Splash |
| Seam Type | Serged |
| Product Type | Controlled Environments Boot Covers |
| Packaging Quantity | 100 Pairs/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | ASTM D3776 |
| Coating | Polyethylene |
| Closure Type | Elastic Top and Ankles |
| Height (English) | 13 in. |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Shoe Covers
Serged seam shoe covers feature an anti-skid PVC sole and are suitable for ISO 6 (Class 1000) controlled environments.
| Thickness | 5.4 mil |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 13.33 cm |
| Seam Type | Serged |
| Sole Type | Anti-skid |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | ASTM D3776, ASTM F2101, ASTM D774, ASTM D5034, ASTM D257, AATCC 127, 16 CFR 1610 Class 1 |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Height (English) | 5.25 in. |
Ansell BioClean™ ESD Cleanroom Overshoes
ESD cleanroom overshoes have non-marking conductive tape, providing dissipative properties when worn as instructed.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 170 mm |
| Description | Non-marking conductive tape, ESD Properties |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene,Nylon,Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2015 |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 6.7 in. |
DuPont™ ProClean™ Boot Covers
Boot covers are 18 in. with covered elastic top and embossed PVC soles.
| Resistance | Dry Particulates,Splash |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Sole Type | Anti-skid |
| Product Type | Controlled Environments Boot Covers |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Microporous Composite Fabric |
| Certifications/Compliance | ASTM D3776, ASTM D774, ASTM D5034, ASTM D257, AATCC 127, 16 CFR 1610 Class 1 |
| Closure Type | Elastic Top and Ankles |
DuPont™ Tychem™ 6000 SFR FS750T LT Overalls
Tychem™ 6000 SFR Bib Overall and Jacket Combo. Elastic Wrists. Open Ankles. Jacket has Double Storm Flap. Overalls have Adjustable Webbing Straps with Buckle Closure. Taped Seams. Light Tan.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Taped |
| Product Type | Overalls |
| Color | Tan |
| Ankle Style | Open |
| Material | Tychem |
| Closure Type | Buckle |
| Suspender | Adjustable |
| No. of Pockets | None |
Ansell BioClean-D™ BDLC Non-Sterile Lab Coats
Manufactured from antistatic lightweight CleanTough material and features press stud fastenings, open cuffs, three pockets, and a rear vent.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Construction | Bound Seams, Single Needle Stitching |
| Color | White |
| Material | Polyethylene, Non-Woven Polypropylene Laminate |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Laboratory, Research, Veterninary Services |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Abrasion,Tears,Liquids,Chemicals |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 13688:2013, EN 13934-1, EN 13935-2, EN 530, EN 6530, EN 7854, EN 863, EN 9073-4, EN ISO 14325 |
| Seam Type | Bound |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | ASTM F739 |
| Closure Type | Snaps |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ 265 Series Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tyvek™ IsoClean™ lab coats provide an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash in controlled environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Packaging Type | Bulk Packaged, Double Transparent Poly Liners |
| Color | White |
| Sleeve Style | Raglan |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Zipper |
| No. of Pockets | 3 |
DuPont™ ProShield™ 30 Shoe Covers
Choose from blue or white slip-resistant sole shoe covers suitable for Cleanroom ISO 6 (Class 1000) controlled environments.
| Height (Metric) | 13.97 cm |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Material | Microporous Composite Fabric |
| Coating | Polyethylene |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Height (English) | 5.5 in. |