Rockers and Rotators
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (3)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (9)
- (7)
- (3)
- (1)
- (5)
- (19)
- (4)
- (15)
- (6)
- (3)
- (40)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (7)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
OHAUS™ Rocking Shaker
OHAUS™ Rocking Shakers are designed for use in a variety of lab applications, and environmental conditions
Thermo Scientific™ Digital Mini Rotators - PROMO
Accurate and efficient sample mixing. Provides smooth, accurate and orbital mixing of various vessels in the labs
Fisherbrand™ 3D Platform Rotator
Provides smooth orbital motion for mixing in culture flasks, dishes, plates and tubes.
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
|---|
Boekel Scientific™ Microprocessor Controlled Orbital Shaker
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Microprocessor Controlled Orbital Shaker features smooth horizontal orbital motion for mixing in bottles, flasks, and beakers
Fisherbrand™ Nutating Mixers - Variable Speed
Delivers gentle uniform mixing of fluids in tubes, plates, culture flasks and dishes
| Description | 20° Tilt Nutating Mixer - Variable Speed |
|---|---|
| Length (Metric) | 415 mm |
| Length (English) | 16.3 in. |
| Width (Metric) | 293 mm |
| Length (English) Platform | 12 in. |
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm |
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Length (Metric) Platform | 306 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Amperage | 1 A |
| Shipping Weight (English) | 13.2 lb. |
| Height (English) | 10.7 in. |
| Shipping Weight (Metric) | 6 kg |
| Width (English) Platform | 10.5 in. |
| Height (Metric) | 273 mm |
| Load Bearing Capacity (English) | 1.8 lb. |
| Electrical Requirements | 100/240 V, 1 A, 9.5 W, 50/60 Hz |
| Alarms | Audible and Visual |
| Rocking Angle | 20° |
| Material | Aluminum Platform |
| Width (Metric) Platform | 266 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 0.8 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 16.3 x 11.5 x 10.7 in.(415 x 293 x 273 mm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C, usable in non-CO2 incubators, refrigerators and chambers |
| Speed Range | 2 to 60 rpm |
| Display | LED |
Fisherbrand™ Nutating Mixers - Fixed Speed
Delivers gentle uniform mixing of fluids in tubes, plates, culture flasks and dishes
| Includes | Dimpled rubber mat; 6 tube securing bands |
|---|---|
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Material | Aluminum Platform |
| Display | LED |
| Load Bearing Capacity (English) | 22 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 9.8 kg |
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Voltage | 100/240 V |
| Rocking Angle | 0 to 12°, Adjustable |
| Speed Range | 5 to 120 rpm |
| Display | LED |
IBI Scientific™ Hi/Lo Rocker Rocking Platform Shaker Lab Start-Up Kits
Kits feature the Belly Dancer platform shaker and a choice of extension platform or tube mat
| Shipping Weight (Metric) | 7.25 kg |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 20 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 9.07 kg |
| Width (English) | 13.75 in. |
| Length (Metric) Platform | 38 cm |
| Length (Metric) | 40 cm |
| Length (English) | 15.75 in. |
| Rocking Angle | 2 to 11° |
| Shipping Weight (English) | 16 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 65°C |
| Width (Metric) | 33.02 cm |
| Speed Range | 0 to 22 rpm |
| Length (English) Platform | 15 in. |
Fisherbrand™ Digital Bottle Roller
Maximize valuable bench space — compact, adjustable speed unit, capable of rolling multiple tube and bottle sizes
Fisherbrand™ Isotemp™ Shake Touch High Speed Shakers
Includes block for 24 x 1.5mL microtubes, removable rack and cover.
| Accuracy | ±2% |
|---|---|
| Timer Range | 1 min. to 99:59 hr. |
| Orbit | 3 mm |
| Speed Range | 300 to 3000 rpm |
| Display | LCD |
Corning™ LSE™ Multiposition Digital Vortexer
Corning™ LSE Multipostion Digital Vortexer is a multipurpose shaker dedicated to a variety of aggressive shaking and mixing applications.
| Shipping Weight (Metric) | 7.3 kg |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 4.4 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 2 kg |
| Description | Requires a platform |
| Timer Range | 0 to 99 minutes or continuous |
| Product Type | Vortexer |
| Warranty and Service Offering | 5 Years |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | General Purpose Mixing |
| Shipping Weight (English) | 16 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 65°C |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
Thermo Scientific™ Digital Cel-Gro Tissue Culture Rotators
The Digital Cel-Gro Tissue Culture Rotator has a brushless no-maintenance motor that provides a gentle rotating motion for optimum results.
| Shipping Weight (Metric) | 11.8 kg |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V |
| Controller Type | Digital control |
| Alarms | Audible alarm |
| Material | Stainless Steel Platform |
| Humidity Range | 20 to 85% |
| For Use With (Application) | Cell Culture |
| Tilt Angle | 95 to 180° |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 383 x 260 x 522 mm (15.1 x 10.2 x 20.6 in.) |
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm |
| Timer Range | 0 to 9999 min. |
| For Use With (Equipment) | Accessories: 88882149, 88882150,88882151, 88882152, 88882153, 88882154, 88882155, 88882156, 88882157 |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Model | Digital Cel-Gro Tissue Culture Rotator |
| Amperage | 0.2 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Shipping Weight (English) | 26 lb. |
| Speed Range | 5 to 70 rpm |
| Display | Digital |
Globe Scientific™ GTR-3D Nutating Tube Rocker
The 3D nutating motion of the GTR-3D is ideal for gentle mixing. It is suitable for use in staining, DNA extraction and more.
Boekel Scientific™ Incubator Shaker II
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Incubator Shaker II eliminates mess of shaking water baths and shakers placed inside conventional incubators.