Magnetic Stirrers
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (6)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (51)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (30)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (21)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (1)
- (11)
- (30)
- (17)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (20)
- (45)
- (6)
Filtered Search Results
IKA™ C-MAG MS 7 Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Magnetic stirrer with ceramic set-up plate for optimal chemical resistance.
IKA™ Maxi MR 1 Digital Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Magnetic stirrer without heating.
IKA™ Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for synchronous stirring without heat. IKA Magnetic Stirrer includes magnetic coil technology to provide noiseless and consistent stirring on all positions. Speed remains constant, even when load changes.
| Height (Metric) | 60 mm |
|---|---|
| Speed | 0 to 1200 rpm |
| Top Plate Material | Stainless Steel |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Speed | 100 to 1800 rpm |
|---|---|
| Type | Digital Magnetic Stirrer |
| Shape | Round |
| Top Plate Material | Ceramic-coated Aluminum |
| Capacity | 20 L |
| Top Plate Diameter (Metric) | 13.5 cm |
| Stirring Positions | 1 |
| Display | Digital |
Thermo Scientific™ RT Touch Series Magnetic Stirrers
Stay in control with our low-profile, digital display stirrers, ideal for routine stirring applications where visible stir speed is required.
| Height (Metric) | 72 mm |
|---|---|
| Speed | 30 to 2000 rpm |
| Type | Stirrer |
| Electrical Requirements | 100 to 240V 50/60Hz |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Voltage | 100/240 V |
| Wattage | 6 w |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE |
| Height (English) | 2.82 in. |
| Display | Digital |
| Height (Metric) | 970 mm |
|---|---|
| Speed | 60 to 1400 rpm |
| Top Plate Width (English) | 11 in. |
| Shape | Square |
| Top Plate Material | Glass-filled Nylon |
| Width (English) | 11 in. |
| Length (Metric) | 432 mm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 75 W |
| Top Plate Length (Metric) | 318 mm |
| Width (Metric) | 279 mm |
| Top Plate Length (English) | 12.5 in. |
| Type | Multi-Position Stirrers |
| Timer | 1 sec. to 160 hr. |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 1.3 A |
| Top Plate Width (Metric) | 279 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 14 lb. |
| Certifications/Compliance | UL, cUL |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C, 80% RH, Non-condensing |
| Weight (Metric) | 6.3 kg |
| Height (English) | 4 in. |
Thermo Scientific™ Cimarec™ Mobil Direct Stirrers
Perform high-volume applications with the exceptional stirring power of these mobil direct stirrers.
| Speed | 100 to 1000 rpm |
|---|---|
| Type | Stirrer |
| Shape | Square |
| Top Plate Material | Stainless Steel |
| Speed | 350 to 2000 rpm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120V 60Hz |
| Diameter (Metric) Outside | 130 mm |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
IKA™ myPlate Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
IKA myPlate Magnetic Stirrer with personal interchangeable frame and easy-to-use design that allows you to set it up by yourself.
Corning™ Pyroceram™ Top Digital Stirrers, 230V
Affordable unit shows accurate stirring speeds in convenient digital readout
| Speed | 60 to 1150 rpm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 230V 50Hz |
| Top Plate Material | Pyroceram |
| Voltage | 230 V |
| Amperage | 0.4 A |
| Frequency | 50 Hz |
IKA™ Mixster Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mixster is a powerful single-position magnetic stirrer for mixing up to 5 liters at a maximum speed of 3000 rpm and a viscosity of up to 500 mPas.
| Speed | 100 to 3000 rpm |
|---|---|
| Type | Magnetic Stirrer |
| Shape | Square |
| Top Plate Material | Glass |
| Plug Type | Mains |
| Capacity | 5 L |
| Color | Black, Gray |
| Voltage | 100/240 V |
| Wattage | 5 W |
| Material | Glass |
| Display | LED |
IKA™ RCT Basic
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thanks to perfect insulation of the aluminum heating plate, maintenance-free EC motor and electronic switching power supply, RCT basic features excellent energy efficiency as well as reduced self-heating of the heating plate during stirring operation, thus contributing to a more sustainable laboratory.
Fisherbrand™ Water- or Air-Driven Turbine Magnetic Safety Stirrer
Eliminates heat, shock and explosion hazards.