Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (270)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (314)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (82)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (300)
- (2)
Filtered Search Results
Berkshire™ Sterile SatPax™ MicroPolx™ Nonwoven Cleanroom Wipes
Berkshire™ Sterile SatPax™ MicroPolx™ Nonwoven Cleanroom Wipes featuring a leading edge innovative manufacturing process of 100% polyester microfiber wet-laid nonwoven performance material.
High-Tech Conversions Cobalt Blue™ Sterile Cleanroom Wipes, Dry
These Cobalt Blue™ Sterile Dry Cleanroom Wipes are ISO Class 5-6 (100-1000), validated sterile cleanroom wipes made from a poly-cellulose blend fabric.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 68 gsm |
| Product Type | Surface Wiper |
| Color | White |
| Material | Polycellulose |
| Certifications/Compliance | Validated to SAL (Sterility Assurance Level) of 10-6 in accordance with standards and recommended practices of the ANSI/AAMI/ISO 11137:2013 guidelines |
| For Use With (Application) | Wiping and cleaning all aspects of cleanroom, controlling spills, tray lining, application and removal of solutions |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Freudenberg™ Vileda™ QuickStar micro Microfiber Cloths
Ideal for pre-preparation method of cloths in boxes/buckets with cleaning solution. Vileda Professional QuickStar micro Microfiber Cloths offers high chemical resistance against chlorine, bleach, disinfectants, peroxides.
| Packaging Quantity | 5 Cloths /Pk., 20 Pk./Cs. |
|---|---|
| For Use With (Application) | ISO Class 7, LAR, Production, Labs |
| Dimensions (L x W) | 16 x 16 in. |
High-Tech Conversions Nova-Tech Non-Woven Poly-Cellulose Cleanroom Wipes
Color code your cleanroom wipes with these blue Nova-Tech Non-Woven Poly-Cellulose Cleanroom Wipes for ISO 5-6 class 100-1000 controlled environments.
Vileda Professional™ MicronQuick™ Wipes
The next generation microfiber cloth! Using patented Micron Fibre Technology, the fibers are split into 32 segments vs. traditional 16 segments. This means cloths clean deeper and more effectively giving you highest cleaning performance even on bacteria.
| Width (English) | 15 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 40 cm |
| Product Type | Wipe |
| Length (English) | 16 in. |
| Packaging Quantity | 5/Pk., 20 Pk./Cs. |
| Material | Microfiber |
| For Use With (Application) | All applications on hard surfaces |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 38 cm |
| Dimensions (L x W) | 16 x 15 in. |
Freudenberg™ Vileda Professional™ EvoControl™ 200 Microfiber Cleanroom Wipes, Size: 23 x 23cm (9 x 9 in.)
Designed for fine wiping as it removes contaminants in one swipe. Vileda Professional™ EvoControl™ 200 Microfiber Cleanroom Wipes are widely used in pharmaceutical, biotech and microelectronics industries.
High-Tech Conversions NOVA-TECH™ NT1 Nonwoven Cleanroom Wipes
High-Tech Conversions NOVA-TECH™ NT1 Nonwoven Cleanroom Wipes for ISO 5-6 (Class 100-1000) Controlled Environments
High-Tech Conversions ULTIMATE 65™ Ultrasonically Sealed Border Cleanroom Wipes
ULTIMATE 65™ Ultrasonically Sealed Border Cleanroom Wipes are polyester cleanroom wipes with sealed-edges, for ultra-critical ISO 3-4 class 1-10 cleanrooms.
Vileda Professional™ NanoTech™ micro Microfiber Cloths
Superior cloths for superior wiping performance. Whichever environment you work in, you can be certain that microfiber wiping will improve your work efforts. Benefits are maximum performance, low cost-in-use and maximum hygiene as color coding prevents cross-contamination. NanoTech™ cloth is the solution for all environments where hygiene is critical.
| Product Type | Microfiber Cloth |
|---|---|
| Material | Microfiber |
| Certifications/Compliance | BMA |
| For Use With (Application) | Hospitals, nursing homes, doctors surgeries, hotels, restaurants, public areas, schools and nurseries |
| Dimensions (L x W) | 38 x 40 cm (15 x 16 in.) |
Vileda Professional™ SafePlus™ MicronRoll Mini Disposable Wipes
Trust the plus! The SafePlus™ Mini System is the safe way to dispense single use microfiber wipes.
| Width (English) | 8 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 15 cm |
| Product Type | Single Use Wipe |
| Length (English) | 6 in. |
| Packaging Quantity | 50 Wipes/Roll, 10 Rolls/Cs. |
| Material | Microfiber |
| For Use With (Application) | Disinfecting a Wide Variety of Surfaces |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 20 cm |
| Dimensions (L x W) | 6 x 8 in. |
Vileda Professional™ MicroTuff Base™ Cloth
Voluminous, warp knitted microfiber cloth with high dirt pick up abilities. Vileda Professional™ MicroTuff Base™ provides the outstanding cleaning performance of microfiber, which makes cleaning a fast and easy job.
High-Tech Conversions NOVA SCRUB™ Textured Cleanroom Wipes
NOVA SCRUB™ Textured Cleanroom Wipes won't breakdown when scrubbing tough surfaces.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 74.6 gsm |
| Product Type | Textured Wipers |
| Color | White |
| Material | Apertured Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | ISO 6 |
| For Use With (Application) | Wiping, Cleaning, and Controlling Spills |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
High-Tech Conversions Free-Sat™ 70% IPA Saturated, Polyester Knit Cleanroom Wipes
Free-Sat™ 70% IPA Saturated, Polyester Knit Cleanroom Wipes are presaturated cleanroom wipes that contain 70% isopropyl alcohol/30% DI water.
High-Tech Conversions ULTIMATE 9™ Quilted 2-Ply Polyester Wipes
ULTIMATE 9™ Quilted 2-Ply Polyester Wipes are laser cut, sealed edge cleanroom wipes that have two plies of continuous filament knitted polyester with very low particulates, low chemical extractable, high abrasion resistance, and high absorption.