Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Remel™ Rappaport-Vassiliadis R10 Broth
Remel Rappaport-Vassiliadis R10 Broth is used for the selective enrichment of Salmonella species from foods.
MP Biomedicals™ YES Powder
Molecular biology certified yeast growth medium for the growth of S. pombe in liquid medium
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Cystine Lactose Electrolyte Deficient (CLED) Agar
Isolation, enumeration and presumptive identification of microorganisms from urine
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Fluid Lactose Medium
For cultivation of Salmonella and coliform organisms in water, foods, dairy and pharmaceutical products
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Beef extract 3g/L, Peptone 5g/L, Lactose 5g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | Cultivation of Salmonella and Coliform organisms in Water, foods, dairy and pharmaceutical products |
| Media Type | Lactose Broth |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Nutrient Gelatin
For determination of gelatin liquefaction by proteolytic microorganisms
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Antibiotic Medium 19
For determining antibiotic potency by the microbiological assay technique. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Antibiotic Medium 19 is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: EC Medium
For detection of coliform bacteria at 35°C and of Escherichia coli at an elevated temperatures
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Growth Medium |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Tryptose 20g/L, Lactose 5g/L, Bile Salts No. 3 1.5g/L, Dipotassium Phosphate 4g/L, Monopotassium Phosphate 1.5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, CCAM, COMPF, EPA, ISO, SMD, SMWW |
| Media Type | EC Medium |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: PPLO Agar (Mycoplasma Agar)
Used with Mycoplasma supplement or Mycoplasma supplement S for isolation and cultivation of Mycoplasma
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Dubos Broth Base
Used with Dubos medium Albumin Cultivation of pure cultures of M. tuberculosis
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Antibiotic Medium 3
Penassay broth for determining antibiotic potency by the microbiological assay technique. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Antibiotic Medium 3 is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: CzaPEK Solution Agar
For cultivation of organisms capable of utilizing inorganic nitrogen. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: CzaPEK Solution Agar is the perfect choice.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Desoxycholate Agar
For isolating and differentiating gram negative enteric Bacilli
BD BBL™ M-Green Yeast and Mold Broth
Used for the detection of fungi in the routine analysis of beverages
| Form | Solid |
|---|
BD Difco™ Sabouraud Dextrose Agar
Rendered more selective for fungi by the addition of antimicrobics. BD™ Difco™ Sabouraud Dextrose Agar is a general-purpose medium used in the cultivation of yeasts, molds and aciduric microorganisms. It is also recommended for the testing of cosmetics and food.
| Content And Storage | 2 to 25°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Peptic digest of Animal Tissue 5g/L, Pancreatic digest of Casein 5g/L, Dextrose 40g/L, Agar 15g/L |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | BAM, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, JP, MCM9, USP |
| For Use With (Application) | Cultivation of pathogenic and nonpathogenic fungi, particularly dermatophytes |
| Media Type | Sabouraud Dextrose Agar |