Beakers and Lids
Filtered Search Results
United Scientific™ Borosilicate Glass Low Form Heavy Duty Beakers Set of 3
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These heavy duty beakers are ideal for tough handling conditions including mechanized washing. Beakers feature a double graduated metric scale and a marking area.
Eisco™ Safety Pack Beaker Set
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Multi-piece Safety Pack Beaker Set made of borosilicate 3.3 glass features uniform, thick walls that provide excellent strength against breakage. Set is packaged in a custom fit, thick foam casing, for safe storage and worry-free transport.
Bel-Art™ Polypropylene Graduated Pitchers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Chemically resistant and shatterproof.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Pitcher |
| Temperature (English) Max. Operating | 250°F |
| Style | Griffin, Low Form |
| Graduated | Yes |
| Scale | Molded Graduations |
| Material | Polypropylene |
| Temperature (Metric) Max. Operating | 121°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | For Controlled Pouring, Chemically Resistant and Shatterproof |
Supertek™ Low Form Glass Beakers with Double Capacity Scale and Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Uniform wall thickness distribution makes it ideal for heating liquids with these reusable Low Form Glass Beakers. Easy-to-read scale and labeling field for marking.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Low Form Beakers |
| Color | Transparent |
| Style | Griffin, Low Form |
| Graduated | Yes |
| Scale | White Graduated Scale |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Supertek Beaker with Handle (Measuring Jug)
Science Education
A science education product.
A science education product.
Polypropylene Beaker with Handle (Measuring Jug) that is autoclavable and has a non-drip spout. These jugs have raised graduations with contact clarity, and are provided with a thumb grip on the handle.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Beaker |
| Style | Handled |
| Graduated | Yes |
| Scale | Embossed Scale |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Supertek™ Tall Form Glass Beakers with Graduation and Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Uniform wall thickness distribution makes it ideal for heating liquids with these reusable Tall Form Glass Beakers. Easy-to-read scale and labeling field for marking.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Tall Form Beakers |
| Color | Transparent |
| Style | Tall Form |
| Graduated | Yes |
| Scale | White Graduated Scale |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Dynalon™ Azlon™ Polypropylene Square Ratio Beaker Set
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Vertical upper lip contains many spills
| Material | Polypropylene |
|---|
Bel-Art™ Large Volume Polypropylene Beaker
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Resistant to chemicals, polypropylene beaker features flared rims and spouts for quick, easy pouring when large volumes are handled.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Beaker |
| Style | Griffin, Low Form |
| Graduated | Yes |
| Scale | Molded Graduations |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Supertek™ Clear Glass Beaker Mug
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Add a little fun to your product line with these Beaker Mugs. Great for your morning coffee or tea. Great gift idea too!
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Beaker Mug |
| Color | Transparent |
| Style | Conical |
| Graduated | No |
| Scale | White Graduated Scale |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Dynalon™ PTFE Heatable Beaker
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
PTFE fluoropolymer heatable beaker.
| Type | Beaker |
|---|---|
| Temperature (English) Max. Operating | 518°F |
| Diameter (Metric) Outer | 7.5 cm |
| Diameter (English) Outer | 3 in. |
| Graduated | No |
| Material | PTFE |
| Temperature (Metric) Max. Operating | 270°C |
Dynalon™ Polypropylene Student Beaker Set
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
| Material | Polypropylene |
|---|
Supertek™ Easy to Read Graduated PMP Stackable Beakers with Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Easy to Read Graduated PMP Stackable Beakers are manufactured using superior quality molds on state of the art automatic injection molding machines. Highly transparent and chemically resistive.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Stackable Beaker |
| Color | Translucent |
| Style | Nesting |
| Graduated | Yes |
| Scale | Red Printed Graduations |
| Certifications/Compliance | ISO 7056 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Bel-Art™ TPX™ Graduated Pitchers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers well-designed spouts and large handles helpful for use with wet or dry ingredients.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Includes | Handle, Spout |
| Type | Pitcher |
| Style | Griffin, Low Form |
| Graduated | Yes |
| Scale | Molded Graduations |
| Material | PMP |
| Autoclavable | Autoclavable |
Supertek™ Polypropylene Low Form Raised Graduation Beakers with Generous Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
The Polypropylene Raised Graduated Beakers have excellent clarity and good chemical resistance.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Low Form Beakers |
| Color | Translucent White |
| Style | Euro |
| Graduated | Yes |
| Scale | Molded Graduations |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 7056 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Supertek™ Easy to Read Graduated Polypropylene Stackable Beakers with Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Easy to Read Graduated Polypropylene Stackable Beakers are manufactured using superior quality molds on state of the art automatic injection molding machines.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Stackable Beakers |
| Color | Translucent White |
| Style | Nesting |
| Graduated | Yes |
| Scale | Blue Printed Graduations |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 7056 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |